Икономическият ръст в България ще удари своя връх през 2007 г., сочи изследване на Bank Austria Creditanstalt AG, което анализира развитието на икономиките в страните от Централна и Източна Европа.

Ръстът на БВП, който удари рекордните 6.5% през 2006 г. ще продължи да нараства, подкрепян от нови потоци на чуждестранни инвестиции в страната и повишени капиталови разходи в публичния сектор.

Позитивните намерения на чуждите инвеститори, водени от присъединяването на страната към ЕС, ще продължат да подкрепят съотношението чужди инвестиции към БВП над 10% за пета година подред, прогнозират експертите от банката.

Икономическият растеж в страната през 2007 г. ще бъде допълнително стимулиран от нарастващото все повече частно потребление в България.

В същото време докладът отбелязва и възможните негативи за страната през настоящата година, като дефицитът по текущата сметка, който ще продължава да расте, основно поради високите цени на горивата и нарастващото търсене на инвестиции.

Основен приоритет за българското правителство австрийците формулират подобряването на конкурентоспособността на икономиката на страната, която обаче изисква ускоряване и на структурните реформи, които се осъществяват с изключително бавни темпове.

България ще обърне особено внимание на максималното усвояването на средствата от структурните фондове на ЕС, както и ще внимава да не задейства някои от предпазните клаузи на членството си в съюза, се пише още в тримесечния доклад на банката.

Припомняме, че в програмата за конвергенция с ЕС, е заложен годишен ръст от около 6% за следващите три години, а съгласно националната програма за реформи, България трябва да достигне 61% икономическа заетост и 3% инфлация до края на 2009 г.

Българското правителство се ангажира също така да спазва строга фискална дисциплина, реализирайки бюджетни излишъци от порядъка на около 1-1.5% от БВП средно за периода (2007-2009 г.), с което да намали допълнително държавния дълг до около 22% от БВП и да допринесе за ограниченото нарастване на дефицита по текущата сметка.