Проучване за рейтинга на университетското икономическо образование в България показва, че бизнесът предпочита кадри от Софийския университет и УНСС, като същевременно търси хора с икономическо и техническо образование, съобщи БНР.

Двете висши училища са класирани на първите две места в рейтинга на университетското образование, изготвен по проект на в. "Пари" и на Българската асоциация за управление и развитие на човешките ресурси.

На въпроса "Възпитаниците на кой университет бихте наели на работа" от 1700 отговора 51.75 на сто одобрение събира СУ, а след него с 39.5 процента се нарежда УНСС.

Най-много са търсените специалности в областите на икономиката, стопанството и техническите науки. В този контекст изследването е показателно за авторитетът, който СУ си е изградил, заемайки първо място въпреки профилираната специализация на УНСС и ТУ.

Веднага след СУ и УНСС в класацията е Техническият университет в София.

71.49 на сто от запитаните казват, че се налага обучение от около една година на новопостъпилите служители.

От всеки 10 компании само една смята, че младите кадри, които наема, са достатъчно добре подготвени за работа.

Изследването е направено сред 686 работодатели и специалисти по подбор на персонала.

54 на сто от участниците в проучването са представители на малки фирми, 33 процента работят в средните компании, а 12.39 на сто - в големи.

Фирмите са от всички сектори на икономиката у нас, като най-много са в търговския бранш - 14.29 процента, а най-много са участниците от София - 59.9 на сто.