Британската централна банка понижи лихвеното си ниво с 25 базисни пункта до 5.25%, в следствие на продължаващите икономически рискове и понижаващите се цени на недвижимите имоти. Деветчленната монетарна комисия, която е председателствана от гуверньора Мервин Кинг, направи второто си лихвено съкращение за последните три месеца, което беше напълно очаквано от пазарите.

Британската банка реши да последва примера на американския Федерален резерв, като се съсредоточи над икономическото развитие на страната, пред инфлационните рискове. Разликата е в това, че Бернанке и компания действат много по-агресивно, като само за три месеца успяха да намалят федералната фондова лихва с 2.25 процентни пункта. Кинг сподели, че банката се изправя пред „сериозна дилема", тъй като понижаването на лихвеното ниво е предпоставка за ескалираща инфлация.

„В края на икономически цикъл сме", коментира британски икономист от JPMorgan Chase. „Ако ръстът на заплащането продължи да бъде стабилен, банката ще продължи да сваля лихвеното ниво, за да подкрепя икономиката", продължава икономистът, който предвижда поне още две лихвени съкращения.

Основният лихвен процент на Великобритания е все още най-висок от страните членки на Г-7. Европейската централна банка се очаква да запази лихвеното си ниво на 4.00% по-късно днес. През януари, Федералният резерв смъкна лихвата на два пъти (общо с 1.25 процентни пункта) до 3.00%.

Днешното лихвено понижение, е следствие от 9%-ната загуба от началото на година, регистрирана от борсовия индекс в страната FTSE100. Милиардерът Джордж Сорос сподели през януари, че рецесията в САЩ е почти неизбежна и няма да подмине „Острова". До ден днешен, британската икономика е отбелязвала растеж през всяко тримесечие за последните 16 години. Според анализатори, през 2008 г., Великобритания ще отчете ръст на БВП от едва 1.8%.