БСК стартира процес по внос на квалифицирана работна ръка от страни извън ЕС, съобщиха от камарата.
На този етап има възможности за набиране на средно и високо квалифицирани работници от Македония, Албания и Молдова, и на специалисти от Индия, Филипините, Виетнам и Бангладеш.
Работодателите, които желаят да се възползват от услугата, трябва да попълнят публикуваната на сайта на БСК (http://www.bia-bg.com/) регистрационната форма и да я изпратят на адрес: ierc3@bia-bg.com.
БСК проверява комплексността на документите и получава биографиите на подходящите кандидати.
Работодателите ще имат възможност да избират между алтернативни кандидатури на чужди работници.
На този етап, услугата за тази първа фаза е безплатна. След това, в съответствие с българското законодателство, избраните служители се заявяват по съответния ред и се назначават.
pallini
на 01.03.2007 в 12:36:38 #2Това е един от примерите на административно развитие почнато от нула, на зелена поляна. Това са новите особенности на интеграцията на БГ в ЕС. Във всички страни се говори за внос на квалифицирани работници от вън и навсякъде се спекулира с недостига им. Това е продукт на глобализацията, която доведе до приемането на този стандарт на мислене и политическо манкиране в услуга на крупните капитали. Уедряването на даден бизнес в глобален мащаб се прави за да се намалят разходите и вдигнат печалбите, за монополизиране от нов тип. Това довежда до нуждата от приемане на работа на по-ниско платени извършители. Пилотния проект в кветовен мащаб бе корабоплаването. Вече няма развита морска страна без филипински екипажи. Последва ИТ сверата-няма програмистка фирма без индийци. В Скандинавия, понеже това е гнездото на социалната демокрация ,дълго време политиците се бореха с идеята да се рекретират първо местните безработни, ако действително има нужда от млади данъкоплатци, а след това да се приемат емигранти. Надделя ,разбира се, глобалните интереси - доведоха индийци и черни.Едните образовани високо за без пари в Индия да правят програми, другите необразоване въобще да работят това, което високо образованите местни не се навиват да вършат. Така армията от безработни си остана и се намалява естествено чрез минаването на хората в пенсия. Явно в БГ се процедира по принципа видяла жабата, чу подковават вола и тя вдигнала крак. Докато нивото на заплащането е доста под това в ЕС е по-есетествено с помоща на фондовете на ЕС за увеличаване на заетостта на населението да се рекретират безработни с образование и квалификация, за което съм 100% сигурен, че ще се намерят доста хора. Ако тогава те не поемат отговорността за себе си в свои ръце приемайки смяната на професия или преквалификацията си сериозно, тогава вече може да се отвори пазара за гости. В БГ това етнически няма да е трудно както в страни с преобладаващо еднородно население. Но не бива да се подценява и факта, че всеки новодошъл освен интергация, която независимо от финансовите възможности е процес от 3-4 год. за всички по света, се изисква да се осигури жилища, училища на роден език (ако малцинстванетата група е над 100 човека в определен район, тя има право на собствено училище, според законите в ЕС), светилища и т.н. Е, за това точно обществото , при своето икономическо, политическо, интелектуално и етническо разделение , не е готово. Иначе страна ще се превърне в още по абстрактно понятие - без концепция за развитие, но с пазар на работната ръка, дошла да използва трамплина да влезе в развитите старни от ЕС.
pinko_rp
на 01.03.2007 в 11:41:13 #1Като дават по 300лв. заплати не от Македония, ами и от Магадаскар няма да могат да си намерят служители! Българите започват да си ценят труда и докато т.нар. "работодатели" не започнат да го правят няма как да се намерят будали за работа!