Промяната на ценовия и бизнес модел в електроенергетиката вече е една стъпка по-близо, след като бяха внесени в Народното събрание законопроектите за изменение и допълнение на Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници.

Припомняме, че вчера пред журналисти от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране заявиха, че са изготвили своите предложения и са ги изпратили до Министерството на икономиката за съгласуване.

Вносители на предложените промени са червените депутати Явор Куюмджиев, Корнелия Нинова, Атанас Мерджанов и Димчо Михалевски и народните представители от ДПС Рамадан Аталай и Христо Бисеров.

В ЗЕВИ се променя текст така,  че да се гарантира справедливото разпределение на разходите за енергия от ВЕИ. В текста се променя това, че вече износителите няма да заплащат т.нар. зелена добавка. С тази мярка се цели „отпушване" на износа, както заяви и енергийният министър Драгомир Стойнев.

Въпросните промени обаче отменят приетите наскоро разпоредби на ДКЕВР, включени в наредбите им за ценово регулиране, което може да доведе до хаос, защото в точно в тези текстов е от наредбите са описани стъпките които се следват при определянето на цените.

Важно е да отбележим, че тези наредби, част от които сега се отменят, бяха приети от ДКЕВР, след като страната ни беше заплашена от процедура в Европейския съд и станаха формалната причина за отстраняването на бившия шеф на енергийния регулатор Ангел Семерджиев.

Относно промените:

Всички постъпления от продажбата на парникови емисии да отиват за компенсиране на разходите за закупуване на „зелена енергия" е другата поправка в закона. За 2012 г. Министерството на околната среда и водите обяви, че са събрани от нея 43 млн. лв.

Тук е мястото да отбележим, че идеята на постъпленията от тези парникови емисии според европейските директиви не е само да компенсира подобни разходи, но и да служат за развитието на зелената икономика и енергийната ефективност, което явно няма да се случи.

В Закона за енергетиката са предвидени промени, целящи ограничаването на студения резерв, който в момента е около 1040 мегавата и служи за защита на системата в случай на внезапно спиране на базова мощност, каквато например е един реактор от АЕЦ "Козлодуй".

Централите, които осигуряват студения резерв, най-често са ТЕЦ-ове и им се плаща по-скъпо.  Очаква се мярката да доведе до по-ниски разходи за поддръжката на този студен резерв и съответно по-ниски сметки, защото той ще бъде намален наполовина.

На ДКЕВР изрично се вменяват задълженията да осигурява гаранции за защита на крайните потребители.

Сред новите задължения на комисията ще бъде да осигурява баланс между потреблението и производството на електрическа енергия в страната. Тези промени изглеждат спорни на фона на това че балансът в системата се осигурява от Електроенергийния системен оператор, който държи „шалтерите" за всички електрогенериращи мощности в страната.

Според промените се отменя задължителното определяне на цените въз основа на разходи направени от енергийните дружества в процеса по преминаването им към либерализирания пазар на електроенергия..

Според преходните и заключителните разпоредби се очаква ценовият период да започне от 1 юли, както е било досега, а не по-късно, каквито бяха очакванията на комисията. Мотивите с които ДКЕВР ще определи цени могат да излязат 10 дни след обявяването на цените.