Президентът на Чили Габриел Борич обяви, че ще национализира литиевата индустрия в страната, за да стимулира икономиката и да защити околната среда, съобщава Ройтерс. Чили е вторият по големина производител в света на ценния метал, който е основна част в батериите за електрически превозни средства.

Тази стъпка в страната с най-големите резерви на литий в света след време ще прехвърли контрола върху огромните литиеви операции в Чили от индустриалните гиганти SQM (SQMA.SN) и Albemarle (ALB.N) на отделна държавна компания.

По думите на Борич бъдещите договори за литий ще бъдат издавани само като публично-частни партньорства с държавен контрол. Правителството няма да прекрати настоящите договори, но се надява компаниите да бъдат отворени за държавно участие преди изтичането им, добави той.

Чилийският президент посочи, че ще започне диалог с компании и законодатели за създаване на литиева компания, изцяло притежавана от държавата. Компанията трябва да бъде одобрена от Конгреса. Борич уточни, че ще представи плана на законодателния орган през втората половина на годината.

Борич добави, че правителството ще постигне споразумения с компании, които в момента притежават права за добив на литий. Други солници с литиев потенциал ще бъдат оценени от държавата, а частните компании ще имат "преференциална опция" да наддават за договора за добив на литий заедно с националната литиева компания, каза още той.

Според Борич страната ще се стреми да защити биоразнообразието и да сподели ползите от добива с местните и околните общности, докато добивът на литий се развива.