Дания слага край на всички нови проучвания на петролни и газови находища в Северно море, като част от широкообхватен план за спиране на добива на изкопаеми горива до 2050 г., предава BBC. В четвъртък правителството прекрати поредния рунд раздаване на лицензии за търсене на петрол и газ. "Слагаме край на ерата на фосилните горива", заяви министърът по климатичните въпроси.
Дания е най-големият производител на петрол в Европейския съюз, макар и да добива далеч по-малко от Норвегия и Великобритания, които не са в блока. През 2019 г. добивът в страната бе 103 хил. барела дневно, според анализ на BP. На територията ѝ днес има 55 платформи в 20 находища. Решението ще струва на страната около 13 млрд. крони (£1,1 млрд.), според изчисления на енергийното министерство.
Смята се, че Дания е сред най-амбициозните страни в света що се отнася до климатичните ѝ цели. До 2030 г. държавата иска да намали със 70% изпусканите емисии на парникови газове спрямо нивата от 1990 г., както и да достигне до неутралитет до 2050 г.