Търговският департамент обнародва в петък данните, че продажбите на дребно са спаднали с 0.2% до сезонно претеглените $372.03 милиарда за миналия месец, спадът се отдава на поскъпването на бензина и срива на пазара на недвижими имоти.
Отделно от това, Департаментът на труда твърди, че макар по-скъпото гориво да е повишило потребителските цени с 0.7%, така назованата чиста инфлация изключваща цените на храните и енергията остава без изменение в сравнение с март.
Според анализаторите, данните говорят, че Федералният резерв в някой месец на годината ще трябва да намали лихвените нива.
Тази седмица имаше среща на комисията, която определя политиката на централната банка в САЩ - решението бе лихвите да се оставят без изменение поради възможността за увеличаване на инфлацията. Тази гледна точка не се потвърждава от данните от петък за цените на производителите, които измерват цените до вратата на фабриката или до портата на фермата.
След всъщност слабите данни за продажбите в САЩ, правителствените бонове първоначално поскъпнаха, също така с оглед на възможността Фед да свали лихвите по-рано от очакваното. Но в петък следобед те са започнали да се търгуват негативно.
Цените на акциите са се възстановили от резкия спад в четвъртък, като инвеститорите са играели с шансовете за смъкване на лихвата по-късно през годината, които шансове са били потвърдени.
Бившият председател на Фед Алан Грийнспан в изказване по сателита за сингапурска публика е казал в петък, че вижда шансовете икономиката на САЩ да падне в рецесия през тази година едно на три. Това е повтроение на коментара, направен през март и тогава разбунил пазарите.
Друг доклад, идващ от Департамента по търговията относно бизнес запасите през март е показал, че индексът „запаси към продажби", който оценява колко време е нужно за продажба на активи в моментния темп на продажби, е паднал до месечна стойност 1.27 от февруарските 1.29.
Докладът за запасите идва със закъснение, обаче дава пространство на компаниите за управление на производството.
Данните за продажбите на дребно показват широки намаления в продажбите през април, за всичко от дрехи до спортни стоки и сметки в ресторанти. Разходите за строителни материали показват най-съществен спад от четири години досега, продажбите на нови автомобили са спаднали до нивото на средата на 2006.
Анализатор казва: „За пореден път виждате, че недвижимите имоти и високите цени на бензина започват да тежат на потребителя".
Като се изключат автомобилите, които дават 20% от общия бизнес на дребно, продажбите през април са били без изменение, но следват увеличението от 1.1% през март.
Данните за продажбите са далеч по-слаби, отколкото икономистите на Уолстрийт предвиждаха и подхранват притесненията, че на потребителите ще им бъде трудно да задържат склоннността си към купуване висока, която дава две трети от националната икономическа активност.
Все пак слабите продажби не са били пълна изненада, тъй като основните търговци вече се оплакаха от слабите си продажби през април, като обвиниха за това рано дошлият Великден през тази година и намаленото търсене на пролетни стоки в тази връзка, както и студеното и ветровито време.
Докладът за цеите на производителите установи, че през април цените са били 3.2% по-високи от април 2006, докато същинските цени на производителите по сравнение с април 2006 са се увеличили с 1.5 процента.