Три финансови структури ще подпомагат малкия и средния бизнес при усвояване на средствата от структурните фондове на Европейския съюз.

Правителството прие стратегия за създаване на Банка за развитие чрез преобразуване на Насърчителна банка АД.

Ще бъдат учредени и Национален гаранционен фонд и Фонд за капиталови инвестиции, които ще бъдат дъщерни дружества на банката. Трите финансови структури ще подпомагат микро-, малките и средните предприятия при усвояване на финансовия ресурс от ЕС и ще имат за задача да повишат експортния потенциал на страната чрез финансиране или осигуряване на достъп до финансиране на експортно ориентирани фирми и проекти.

Статутът и дейността на Банката за развитие ще се регулира със специален закон, който предстои да бъде подготвен до 30 май. Целта е да се осигури прозрачност и ефективност при управлението на фондовете, които държавата и Общността ще предоставят за финансиране на определен обхват от структурни мерки в икономиката.

Чрез функцията си да финансира развитието, банката ще съдейства за достигането на съответния икономически стандарт и структурна конвергенция спрямо най-развитите икономики на ЕС.

Банката за развитие и двата фонда ще се занимава с:

  • предекспортно пряко или непряко кредитиране на местни лица при осъществяването от тях на експортни сделки;
  • гаранционна дейност чрез Националния гаранционен фонд (НГФ) и подкрепа за стартиране и развитие на микро-, малките и средните предприятия. Предвижда се към НГФ да се прехвърли и управлявания в момента от Министерството на труда и социалната политика проект Гаранционен фонд за микрокредитиране.
  • дългосрочно инвестиционно кредитиране, което Банката за развитие ще осъществява пряко или чрез търговските банки в страната;
  • рисково капиталово финансиране, което ще бъде насочено към малки и средни предприятия, които са регистрирани у нас и са с потенциал за развитие, добро финансово състояние и стабилно, но не доминиращо присъствие на пазара.

При разработването на стратегията е ползван опитът на Финландия, Франция, Германия, Унгария, Испания, Чехия и Полша, където работят подобни финансови институции в подкрепа на малкия и средния бизнес.

Такива, например, са FINNVERA - Гаранционен фонд Финландия, OSEO-Франция, Унгарска банка за развитие, ICO-Испания, Чешко-моравска банка за развитие и гаранции и т. н.