Ако огромните държавни предприятия на Китай съставят една отделна държава, то тя ще се превърне в четвъртата най-голяма икономика в света. С отлива на частни инвестиции в азиатската страна, тези дружества тепърва могат да се разрастват, показва проучване на Bloomberg Intelligence.
Тези компании притежават около 40% от индустриалните активи, като те осигуряват 18% от заетостта в Китай.
Последната година, за която има статистика за дейността на държавните дружества, е 2014 година. Данните за тогава показват, че възвращаемостта от активите на тези фирми е едва 4% при 11% за частния сектор.
Тук с бяло са отбелязани приходите на държавните компании в Китай:
Източник: Bloomberg.com
“Това е лоша новина за растежа, като голяма част от населението е заета в непродуктивни държавни компании”, коментират експерти. Също така ситуацията създава проблем и за финансовата стабилност, тъй като все още сериозни капитали се влагат в тези неефективни дружества.
Предприятията привличат най-много финансови средства, като инвестициите са сериозни в областта на производството на електричество и в химическата индустрия.
В същото време възвращаемостта при частните компании остава в пъти по-голяма. Това се отнася до голяма степен за производството на стомана, на електроника, машини, метал, хранителни стоки и други.
Тук с бяло е отбелязана възвращаемостта от активите на държавните дружества:
Източник: Bloomberg.com
Авторите на доклада посочват, че създалата се ситуация е от голямо значение, тъй като представянето на държавните предприятия продължава да се влошава, а опасенията от високия им дълг растат.
Експертите смятат, че в средносрочен план растежът на втората най-голяма икономика в света ще зависи до голяма степен от стъпките на Пекин към реформиране на неефективния държавен сектор.
Според тях правилният път не е към приватизация на големите компании, а към ограничаване на разрастването им, към фокусиране на бизнеса им към основния им бизнес. А това от своя страна ще отвори по-голямо пространство за развитие на частните фирми.