След обществените обсъждания 21 март, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е решила на свое закрито заседание в понеделник, 31 март, да издаде лицензия за дейността „организиране на борсов пазар на електрическа енергия" за срок от 10 години на „Българска независима енергийна борса" (БНЕБ), дъщерно дружество на БЕХ ЕАД. На същата дата, ДКЕВР е взела решение и да откаже издаването на лицензия на частното дружество „Българска енергийна борса", предаде publics.bg.
Миналата година ЕСО ЕАД оттегли заявлението си за лицензия за борсов оператор, въпреки че според Правилата за търговия с електрическа енергия трябваше да получи именно такава лицензия. Междувременно, основаната в края на май 2013 г. частна компания „Българска енергийна борса" АД подаде своето заявление, а през януари специално създаденото от БЕХ държавно дружество също го последва.
Според доклада за лицензията на държавната компания, „Българска независима енергийна борса" ЕАД предвижда да използва техническите и материални ресурси на ЕСО ЕАД. Чрез договор, ЕСО ще предостави на държавната борса необходимите за дейността технически и материални ресурси и се задължава да отдели, настрои и предостави модула Организиран пазар „ден напред" (електроенергийна борса), който е част от информационната система за администриране на пазара на електрическа енергия. Мотивите на заявителя са обосновани с факта, че ЕСО притежава квалифициран персонал за изпълнение на лицензионната дейност „организиране на борсов пазар на електрическа енергия", доколкото е осъществявало тестовата работа и е администрирало пазара на електрическа енергия в периода юли 2010 г. до момента. Така остава неясно защо не именно ЕСО, а новото дружество трябва да поеме тази дейност и то - с ресурсите на електроенергийния оператор.
В доклада на комисията е записано, че „Българска независима енергийна борса" БНЕБ ще стартира дейността си още през тази година и ще използва привлечени средсва - вътрешно фирмен кредит. От дружеството не са уточнили какъв ще бъде размера на кредита от БЕХ, пише 3e-news.
Новият борсов оператор е представил гаранционно писмо от БЕХ за отпускане на средствата. БНЕБ се намира на същия адрес, на който е седалището на холдинга. Дружеството ще използва техническите и административни ресурси на Електроенергийния системен оператор и Централното диспечерско управление, за да осъществява борсовата търговия. БНЕБ ше получи 10-годишен лиценз за управление на борсовата търговия. Дейността си компанията планира да започне още през тази година като дори ще отчете печалба от 42 хиляди лева, става ясно от доклада. Печалбата се увеличава през следващите години и през 2018 г. достига 419 хиляди лева.
Още през тази година на количествата ток, изтъргувани на борсата се очаква да бъдат за близо 4,1 млн. MWh. През 2018 г. се планира те да достигнат 8,5 млн. Mwh, като през цялото това време ще расте и производството на електроенергия в страната, става ясно от доклада на ДКЕВР. Така при старта си около 9% от общата нетна генерация на ток ще бъде чрез борсовия пазар, като се предвижда възможността за сключване на сделки
„ден напред", сделки на „годишна, месечна и седмична база". През 2016 г. се предвижда стартиране на сделки „ден за ден", като по този начин, ще се осигуряват всички условия за обединение на българския с регионалните борсови пазари. В края на прогнозирания период дружеството очаква обемът на търгуваната енергия на борсовия пазар да достигне 19% от общата генерация.
Върху сделките БНЕБ ще начислява такса, която ще бъде 0,10 лв./MWh. Годишна фиксирана такса ще се увеличава за участниците на пазара. В началото тя ще бъде 13 хил. лева, а през 2018 г. ще достигне 15 хил. лева през 2018 г. В съвета на директорите на дружеството влизат Нина Чупарова, Вяра Маринова и Константин Константинов.
Въпреки оспорването на негативния доклад от страна на частната компания по време на общественото обсъждане на 21 март, ДКЕВР все пак е решил да не издаде лицензия за дружеството, а да одобри лицензия за държавната БНЕБ. Една от основните забележки на ДКЕВР е, че „не може да бъде направен извод за наличие на материални ресурси, софтуеър и квалифициран персонал за извършване на дейността" в „Българска енергийна борса" АД. Според доклада, „не може да бъде определен броят на функционалните направления на звената в структурата на дружеството, както и притежаваните знания и умения от персонала по съответното функционално направление". Потвърдени са и критиките за техническата обезпеченост на компанията.
Решенията на ДКЕВР може да се обжалват пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.