Снощи в полунощ Беларус стана втората в историята държава след Бирма, която бе изключена от системата за търговски преференции на ЕС. Някои страни членки считат, че ходът не е добре обмислен, съобщава EUOBSERVER.

Изключването на Беларус от въведената през 1971 г. Генерализирана система от преференции (GSP) за търговията означава повишаване на митата с до 3% за внос в ЕС на стоки като дървесина и текстил.

Ходът идва, след като базираната в Женева Международна организация по труда (ILO) заяви, че Минск е изпълнил едва четири от нужните 12 реформи подкрепящи търговския съюз. В резултат на евромерките Беларус ще се лиши от сума близо €400 млн. годишно.

През 1997 диктаторският режим в Бирма бе единствения подобен случай на лишаване от GSP преференциите, независимо от факта, че други страни които ползват облекченията по GSP - например Узбекистан - имат по-лоши условия на труд от Беларус.

Временното изключване от GSP може да се преустанови, но е много по-трудно връщането в системата, отколкото оставането в нея: процесът на „реабилитация" на Беларус ще отнеме месеци и ще е нужен нов доклад на ILO, нова препоръка на Европейската комисия и ново решение на страните от ЕС.

В изявление Минск заяви, че това е „късогледа стъпка взета от ЕС към непосредствен съсед и засягаща на първо място интересите на обикновените белоруски граждани". Отправен е призив за незабавно връщане.

Беларус не е съгласна, че решението е чисто „техническо", базирано на солидарност с ILO. „Това е политическо решение - ILO каза, че сме направили прогрес, но това не бе взето под внимание", казал е дипломат.

Съседите на Беларус: Латвия, Полша и Литва, не бяха доволни от предприетата стъпка. Новите членове на ЕС също така се противопоставиха на общоевропейското решение. Тяхната позиция гласи, че номенклатурата в Минск получава приходите си от търговия с оръжие и енергия - неща, които не се покриват от схемата GSP.

Освен това служители в ЕС са казали, че между ръководителите на ЕС и ILO имало много тесни връзки и Брюксел си е получил докладът, който е желал, като в текста изобилстват теми като политическите затворници. „Ясно е, че ако те бяха пуснали всички политически затворници, нещата щяха да бъдат различни", посочил е източник от управата на ЕС.

Средният жител на Беларус живее със $170 месечно. Обаче полски вестник съобщава, че данъчните на Беларус са съобщили за неназовано лице, декларирало $9 милиона. Това е първият официален милионер в историята на страната.

Държавният секретар на САЩ счита, че президентът Александър Лукашенко е натрупал лично богатство от над $1 млрд., част от които са били държани в Сърбия, но сега са разпратени по неизвестни посоки.

Също така в друг полски вестник се говори, че Виктор Шейман, висш белоруски служител, може би ходи толкова често във Венецуела, за да пренася натам парите на президента, който един ден ще търси убежище в Южноамериканската държава.

Беларус окачестви подозренията на полските журналисти „фантастични спекулации", изтъквайки енергията като най-важният интерес на Беларус във Венецуела.