Европейският съюз повишава митата за внос на американски стоки. От първи май ще се събират с 15% по-големи такси за внос на хартия, пластмаси, някои видове текстил, спортни обувки и сглобяеми къщи. По този начин ЕС отговаря на практиката на САЩ да компенсира на американските компании загубите им от признатите твърде ниски цени на вносните стоки: информира руската медия Взгляд с позоваване на The Wall Street Journal.

От първи май 2007 ЕС предвижда вдигането на митата за 32 вида американски стоки. Това трябва да се разглежда като търговско-икономическа санкция срещу компенсацията от страна на американското правителство на загубите на местните производители от дъмпинга.

Според американското законодателство, на национални компании се преначисляват средствата, събрани за сметка на повишаване митата от чуждестранни стоки, които се внасят в САЩ по цени, признати от властите за занижени.

През 2002 СТО призна тази система за неотговаряща на нормите на международната конкуренция. Но Сенатът на САЩ досега не отмени действието й, което доведе до решението на ЕС за американския внос. Като цяло митата за американски стоки ще се увеличат с $81 млн. годишно.

По оценки на експерти, САЩ всяка година изплаща на своите компании сума от порядъка на $380 млн. под формата на компенсация за дъмпинговата практика на чуждестранните компании.

При това ЕС и САЩ се готвят за остра конкуренция на потребителските пазари в Азия и Южна Америка. През март САЩ и Южна Корея сключиха многостранно съглашение за създаване на зона за свободна търговия.

По данни на WSJ, Евросъюзът се опасява от разширяване на влиянието на САЩ на пазарите на азиатските страни, което може да попречи на ЕС да увеличава своят износ в тези държави с нововъзникващи икономики.

Европейският съюз в борба с Америка за пазарите на трети страни вече е увеличил правомощията на комисаря на ЕС по международната търговия Петер Манделсон. Във вторник той е получил правото да води от името на Европейския съюз преговори със страните от Азия, включително Индия и Южна Корея, и да сключва двустранни търговски съглашения извън рамките на СТО.

Независимо от това парламентарното мнозинство в ЕС предлага да се укрепват отношенията с американците. Председателят на най-голямата фракция на Европарламента, „Европейска народна партия - европейски демократи" Джозеф Доул се е изказал за по-тясно сътрудничество между ЕС и САЩ в икономическата сфера.

„Създаването до 2015 на общ трансатлантически пазар трябва да стане един от нашите най-главни приоритети. За да постигнем тази цел трябва да отслабим бюрократическото бреме, да стимулираме конкуренцията и да хармонизираме техническите норми от двете страни на Атлантика" - говорил е Даул на пленарната сесия в Страсбург във вторник, в навечерието на срещата САЩ - ЕС на 30 април.