Европарламентът ще се стреми да осигури стабилност в доставките на висококачествени храни за потребителите от ЕС, като същевременно ще настоява за по-добра защита на околната среда, в гласуване в сряда на четири законодателни акта, необходими за реформиране на земеделската политика на ЕС. Гласуването ще подготви преговорите с държавите членки, които се очаква да започнат в края на март, съобщава Портал Европа.

Депутатите ще настояват преките плащания да отиват единствено към активните земеделски стопани, а не към собствениците на земя, когато те не се занимават със земеделие, като например летищата или спортните клубове. Те ще настояват също за по-справедливо разпределение на селскостопанските плащания в рамките на ЕС и ще обсъдят повишаване на прозрачността, по отношение на бенефициентите на селскостопанските плащания, без да се компрометира защитата на личните данни на земеделските стопани.

Младите фермери трябва да получат по-високи субсидии, за да може секторът да се „подмлади", докато преките плащания към големите ферми ще намаляват поетапно, ако Парламентът подкрепи позицията на комисията за земеделие.

Трябва да бъдат въведени нови, задължителни мерки за защита на околната среда, отговарящи на 30% от директните плащания за всяка държава членка. Те трябва да бъдат гъвкави, да бъдат съобразени с размера на стопанството и с въздействието на мерките за опазване на околната среда, които вече се прилагат от даден земеделски стопанин, според предложението на комисията по земеделие.

За да помогнат на фермерите да се справят с нестабилността на пазара и да се засилят тяхната позиция при договарянето на изкупните цени, организациите на земеделските производители трябва да разполагат с нови инструменти и да могат да се договарят от името на членове си, се казва в предложението на комисията по земеделие. Парламентът ще гласува също и разпоредби за удължаване на квотите за захар и за разширяване на правата на засаждане на лозя.

Окончателният вариант на новата обща селскостопанската политика (ОСП) на ЕС ще бъде приет за първи път съвместно от Европейския парламент и Съвета. Тя ще влезе в сила през 2015 година.