Завръщането на стабилността в Европа бе дотук.

През миналата година икономиката на еврозоната нарасна с най-бърз темп за последното десетилетие, а безработицата се срина до най-ниското си ниво от световната финансова криза насам. Лятото дойде по-рано, а оптимизмът и доброто настроение ще продължат, частично благодарение и на Световната купа. Но нищо от това не се вижда в политическия живот на континента, пише Bloomberg.

Италия е в хаос и се изправят пред още едни избори, които най-вероятно ще засилят позициите на антисистемните партии. Политическите опоненти на испанския премиер Мариано Рахой консолидират позиции за вот на недоверие и планират избори.

Разговорите за Brexit пък не преминават в най-добрия възможен тон и ще достигнат нова пречка през юни. Френският президент Еманюел Макрон настоява за икономически реформи, които вече събудиха вълна от протести.

И всичко това се случва, докато целият ЕС се опитва да стои заедно срещу митата на САЩ, да се справи с надигащата се отново Русия и зараждащата се криза в Турция."Само преди три месеца увереността в Европа бе много по-голяма заради растежа, но и заради общото състояние на политическия живот", казва Мужтаба Рахман, управляващ директор за Европа на Eurasia Group в Лондон. "Това отново показва колко бързо могат да се променят нещата".

Не че Европа е в постоянна криза, но добрите икономически данни и сравнително спокойните финансови пазар послужиха като маска и прикриха разочарованието и разделението, основно в южната част на континента.

В Италия президентът Серхио Матарела възложи съставянето на правителство и подготвянето на нови избори на бивш директор от Международния валутен фонд. Лидерите на популистите, които очакваха да вземат властта, атакуваха държавния глава за колапса на планираната коалиция и, виждайки световна конспирация, насочена срещу Италия, заявиха ясно, че следващата кампания ще е фокусирана върху Европа и еврото - "за" или "против". Лихвите по двугодишните държавни облигации се изстреляха до най-високото си ниво от четири години насам.

Италия ли е новият проблем за еврозоната?

Италия ли е новият проблем за еврозоната?

След избора на ново правителство финансовите облаци над страната се сгъстяват

В Мадрид опозиционната социалистическа партия предложи вот на недоверие срещу Рахой след серия корупционни скандали, обгърнали партията му. Центристката партия "Граждани", която държи баланса, поиска Рахой да свика избори или заплаши да предизвика такива.

Проблемите, идващи от Русия, САЩ и Турция, не са под контрола на ЕС. Нито пък Brexit, докато Великобритания води вътрешна борба относно условията по развода.Въпросът е дали решение за Brexit и нови правителства в Италия и Испания ще помогнат на европейските лидери да разрешат най-накрая по-дълбоките проблеми, като младежката безработица. Натискът от политическите кризи може и да помогне, особено що се отнася до реформирането на еврозоната.

Проблем в еврозоната веднага "събужда" обичайните критици, които твърдят, че европроектът е обречен на провал, казва Ерик Нилсен, главен икономист в Unicredit. "Паричният съюз е незавършен и трябва да бъде поправен. Но никоя система не е перфектна". За разлика обаче от недостатъците в другите големи икономики, включително САЩ, Русия и Китай, "единствената реална разлика е, че в Европа знаем, че системата е незавършена и има нужда от промени", казва той.