Когато става въпрос за банковия сектор в Германия, чужденците отново са една крачка напред, пише „Ханделсблат".  Двете водещи банки  Deutsche Bank и Commerzbank участваха в надпреварата за филиала на Citibank в Германия, но в крайна сметка френската Crédit Mutuel спечели, пише „Ханделсблат".

Винаги когато има шанс за консолидация в банковия сектор в Германия, германските банки отсъстват, коментира професорът по банково дело Дирк Ширек. През 2000 година шведската SEB придоби Gewerkschaftsbank BfG. През 2005 година италианската банкова групировка Unicredit купи Hypo-Vereinsbank, а сега  дъщерното дружество на Citibank ще стане собственост на френската Crédit Mutuel срещу сумата от 4,9 милиарда евро.

Не разбирам защо германските суми не са готови да платят една стратегическа цена, коментира финансов анализатор. „Последната купа" във финансовия сектор в Германия беше през 2001 година, когато Алианц „погълна" Dresdner Bank.  За Citibank Deutsche Bank се бори почти докрая, но накрая не се реши да плати висока цена за трезора. Директорът й Йозеф Акерман подчерта, че оглавяваната от него банка няма да купува на всяка цена.

Министърът на икономиката Мартин Фауст определи това решение като правилно. Citibank има слаби позиции на пазара, нейният имидж не е сред най-добрите, посочи Фауст.  

Фактът, че акциите на Crédit Mutuel не се търгуват на борсата е от предимство за трезора, защото така няма да се оправдава за сумата, която е дала за Citibank. Акерман още в началото на година обяви, че  Deutsche Bank има интерес да купи други банки и по-специално към Postbank.

Според анализатори още при процеса на предлагане за Postbank  Deutsche Bank е била недисциплинирана. Фактът, че Ситибанк беше изтъргувана така скъпо, експертите виждат като възможност за Постбанк.

Анализатори твърдят, че Постбанк не е "в цайтнот", така че нейната продажба може да почака, докато Комерцбанк и Алианц се обединят.