На Уолстрийт витае страхът от следващата вълна на кризата в кредитните пазари. Водещи американски банки трябва да се примирят със загуби в размер на милиарди и уволняват една през друга шефовете си. Федералната резервна система бърза на помощ на вложителите и собствениците на жилища с понижения на лихвите. Американците не трябва да губят страстта си към пазаруване, в противен случай най-голямата икономика в света ще изпадне в рецесия.

На Нюйоркската борса цените на акциите вървят надолу. По отношение към евро доларът пропада все повече. Играчите на валутния пазар вече не искат да приемат долара като световна резервна валута.

Ако това се бе случило по времето на дойче марката, във Франкфурт щеше да има срив на куросвете, пише в тази връзка Frankfurter Allgemeine Zeitung. Днес ставаме свидетели на противоположното: курсът на най-важните германски акции се покачва, а повечето компании във ФРГ печелят блестящо.

Европейската централна банка не се води по лихвените маневри на Фед, а с инжекции на ликвидност задържа доверието между банките, без да губи от очи опасността от инфлация. Инфлацията е важна, защото цените на петрола продължават да се катерят нагоре като следствие на подема в Азия.

Германските предприятия не изглеждат много разтревожени от цени над 100 долара за барел от черното гориво и разменен курс от 1,50 долара за едно евро.

Очевидно германската икономика не е вече толкова зависима от американската конюнктура. За това допринася европейският вътрешен пазар, който получи дълбочина и ширина с присъединяването на новите членки от централна и източна Европа към ЕС.

Добавя се и ефектът от нарастващото значение на азиатските пазари за европейските предприятия. Благодарение на иновацията, дисциплината откъм разходите, по-гъвкавия извънреден труд на заетите, германските предприятия отново стават конкурентноспособни в световен план.

Освен това зависимостта на ФРГ от петрола намаля. По сравнение с времната на петролните кризи, сега германската икономика използва едва наполовина повече енергия, а общият продукт на германската икономика почти се е утроил. Германия инвестира все повече във възобновяеми енергоизточници и вече започва да жъне плодовете на далновидната си енергийна политика.

Също и обезценяването на долара е по-малък проблем за германските предприятия, отколкото то би било в предходни периоди. За германските фирми значението на търговията в Европа се е увеличило. Не на последно място, ФРГ има по-голям дял изнесено производство в доларовите региони на Азия и Америка. Изводът на FAZ: Германия е станала икономически независима от Америка.