Надолу, но с по-малко от един процент: индексът на стопанския климат във ФРГ, изготвян от германския институт IFO, през август е на ниво 105,8 пункта, като през юли значението му бе 106,4 пункта.

Президентът на института Ханс-Вернер Зин е отбелязал, че за понижението на значенията някаква роля са изиграли и турбуленциите на финансовите пазари.

Според изследователите на конюнктурата, икономическият ръст продължава да е силен. Очакванията бяха за далеч по-сериозен спад на показателя за бизнес климата. Но трябва да се отчете, че това е третото поредно понижаване на индекса.

В исторически план, индексът е на сравнително високо равнище.

За изготвянето на този индекс, който се следи с внимание от икономическите среди и се счита за най-важен барометър за германската икономика, всеки месец се допитват 7000 предприятия от индустрията, строителството, търговията.

Изненадващо, индексът за настоящата ситуация се е повишил леко по сравнение с юли, за сметка на това перспективите в очите на фирмите не са толкова светли: съответният индекс е паднал от 101,7 на 100,4. Това се свързва най-вече с намаляването на възможностите за износ на немските фирми.

Коментарът на Spiegel е, че кризата на пазара на вторични ипотеки в САЩ засегна борсите в целия свят. Централните банки са предоставили допълнителни кредити в размер стотици милиарди евро, за да запазят доверието към банковата система и да спрат скока на краткосрочните лихви.

Ханс Гюнтер Рус, експерт по конюнктурата от IFO казва, че Европейската централна банка трябва да приеме изчакваща позиция, за да не удари спирачките на конюнктурата.