Германският бирен мащаб
02.10.2006 13:14:31
Октоберфест е известен главно с две неща. Първото е, че празникът е най-голямото в целия свят увеселение - посещава се от близо шест милиона души. Продължава повече от две седмици, от средата на септември до началото на октомври. Втората забележителност е бирата. За Октоберфест се вари специална бира - по-тъмна и по-силна откъм алкохолно съдържание.
Въпреки старанието ни, не успяхме да открием колко хектолитра бира се изпива по време на празника. Изглежда цифрата не е много лицеприятна. За сметка на това разбрахме, че се изяждат 88 печени вола, около 460,000 печени пилета, както и 220,000 чифта наденици. От 12,000 заети с провеждането на феста, 1,600 са прочутите германски сервитьорки, достатъчно силни за да разнасят литровите халби на гостите в палатките.
30% от цялото годишно производство на бира в Бавария се изпива в рамките на тези две седмици. Използват се еднолитрови халби, наречени „мас" (оттам идва думата мащаб). Ако полицията те открие да крадеш подобни сувенири от палатките на феста, ще трябва да се разделиш с 50€.
В крайна сметка, 50€ не са кой знае колко много за мащабите на Октоберфест. Цените варират от 6,95 до 7,50 евро за мас. А литър трапезна вода, за шофьорите, струва 5,84 евро.
Но какво са парите за такава древна история? Селището Вайенщепан в непосредствена близост до Мюнхен (сега предградие) е най-старата пивоварна в Европа, да не кажем в света, защото знаем, че и древните египтяни са проявявали слабост към пенливата напитка. А по отношение на самия празник, първото му провеждане е белязано от светла дата - сватбата на принц Лудвиг, бъдещият Карл I, с принцеса Тереза Сакс - Хилдбургхаузен, която сватба се е състояла през октомври 1810 г. С подобна фамилия на младоженката, току-виж открием и българска жилка във вкуса на баварското пиво.
Напоследък, във връзка с Европрисъединяването на България, money.bg писа много за институционалната хармонизация на България в Европейското семейство. Определено ние българите имаме още много да осъзнаваме какво означава думата „институция". Да се поучим от германците.
За германеца Октоберфест е истинска институция. И ето защо: празникът започва с ритуално „оттапване" на буре бира от кмета на Мюнхен. Кметът се провиква: „O'zapft is!", което ще се преведе примерно като „Отпушено е!" или също така - „Давайте!". Първият мас бира се сервира на министър-президента на Бавария. В рамките на феста се провежда парад на костюми, парад на пивоварите, встъпващи на прекрасно украсени коне в централната палатка, и специално "Boellerschiessen" - салют от старинни пушки пред статуята на Бавария.
Германия е Федерална република, в която Бавария - а също и Саксония - си е извоювала специален статут на Freistaat - „Свободна държава". Баварците са по-„тежки" от останалите германци, те са любители на разкоша и са със съзнание за древната си история.
Някои германци не могат да си позволят големите разходи за транспорт и пребиваване в скъпия град Мюнхен, свързани с октомврийското веселие. Те са измислили удобен вариант и празнуват Октоберфест в градовете си навсякъде по страната, без да има нужда да ходят чак до Мюнхен.
Gluh Petel
на 02.10.2006 в 14:00:33 #1Е , те сега я вапцахме Като се има предвид, че хората ни приеха в ЕС, трябва да им оказваме и ние подкрепа и то да си личи! Значи, шефе, в знак са солидарност с бартския германски народ, утре няма да съм на работа, щото ще се наливам с бира. Обаче, шефе, ти си на далавера! Щото, ако дойда на работа в празничния за братята германци ден, първо- ще образувам опашки пред и без това тясната тоалетна, второ- квото и да ти кажа, няма да ме разбереш, щото след 5-тата бира почвам да фъфля. Да не говорим, че няма да оливам клавиатурата с бира Значи, разбрахме се Няма кво да ме търсиш утре и да питаш къде съм! Ще работя за членството ни в ЕС