Американският финансов министър Тимъти Гейтнер каза пред Конгреса, че "огромното мнозинство" от американските банки имат повече капитал, отколкото им е необходим, като според него има признаци на размразяване на кредитните пазари и някои данни, че доверието започва да се връща.

Законодателите изслушват днес доклада на Гейтнер за това как са похарчени средствата по програмата за стабилизиране на банковата система - TARP, чието първоначално предназначение беше да се използват 700 милиарда долара за изкупуване на неликвидните активи на финансовите институции, но в край на сметка средствата бяха налети в банките по други начини, а проблемът с токсичните активи остава нерешен засега.

Според Гейтнер има индикатори за увеличение на обемите на междубанковите заеми, като спредовете на корпоративните ценни книжа и съответните държавни облигации показват подобрениe на доверието в стабилността на системата и сигнализират за размразяване на кредитните пазари.

По рано днес, Гейтнер заяви, че програмата има достатъчно пари за спасяването банките дори при "консервативни" оценки, като пред Конгреса той повтори, че от отпуснатия миналата година фонд са останали 109.6 милиарда долара, а от финансовото министерство очакват, че след като някои от банките върнат получените средства, фондът ще нарасне с 25 милиарда долара, до 134.6 милиарда долара.

Гейтнер заяви, че администрацията на Буш е изхарчила 355.4 милиарда долара преди той да заеме поста, включително и 117 милиарда долара, дадени на застрахователния гигант American International Group, банките Citigroup и Bank of America и производителите на автомобили General Motors и Chrysler. Като досега общо са дадени 590 млрд. долара за различните дейности по TARP.

"Нашите прогнози предвиждат, че само 25 милиарда  долара ще бъдат изплатени" от получилите правителствени заеми компании през следващата година, каза Гейтнер, като тази цифра е "по-ниска от очакванията на много анализатори ".