Според доклад от независим анализатор, публикуван днес,за програмата за стабилизиране на банковата система - TARP, на стойност 700 милиарда долара, финансовото министерство на САЩ не е успяло да постигне целите си, въпреки че се готви да иска нови пари от Конгреса, съобщи FT. 

В същото време американските данъкоплатци са изложени на риск от загуби от плана за правителствена програма за спасяване на банките.

В доклад до Конгреса генералният инспектор на програмата TARP Нийл Барофски заявява, че публично-частното партньорство, целящо изчистване на финансовото институции от токсичните активи, съдържа много по-малко рискове за частните инвеститори, отколкото за парите на данъкоплатците.

Барофски предлага серия от предложения за защита на средствата на данъкоплатците, отпускани по програмата. Предупреждението в доклада за потенциалните загуби от плана повтаря заявените вече опасения на някои законодатели и икономисти.

Общият обем на финансиране на публично-частното партньорство, в което се включват финансовото министерство, Федералният резерв и частни инвеститори, може да достигне 2 трилиона долара.

Според Барофски, заради големия мащаб на програмата, PIPP и с оглед на това, че повечето от средствата ще бъдат осигурени под формата на левъридж заеми за частните инвеститори, рискът за парите на данъкоплатците е в пъти по-висок и следователно може да доведе до „изкривяване" на икономическите стимули.

Той предлага финансовото министерство да не позволява използването на заеми от Фед, освен ако не става въпрос за крайни мерки.

Също така министерството трябва да наложи строги правила за избягване конфликт на интереси при мениджърите на публично-частните фондове, дяловото участие, в които трябва да бъде обществено достояние, като също така трябва да има процедури, които да гарантират, че сделките няма да се използват за пране на пари.

Според  Барофски в момента няма достатъчно гаранции срещу измами в схемата, изготвена да стимулира инвеститорите да купуват неликвидни активи от банките.

Той счита, че министерството трябва да изостави оценките  за гарантираните с ипотечен дълг книжа на банките, дадени от рейтинговите агенции, които са в основата на сегашната финансова криза и ще трябва да преоцени стойността на всяка ценна книга.

Докладът посочва, че са в ход „почти 20" разследвания за възможни измами по програмата за стабилизиране на банковата система.