Целите за увеличаване на произведената от чисти източници енергия от правителствата, водят до малко над удвояване на глобалния капацитет за производство на вятърна енергия до 2030 г., но не достигат до утрояване, според нов доклад.

Текущият сбор от целите за капацитет за производство вятърна енергия за 2030 г. е 2157 гигавата,, което е 2,4 пъти увеличение от 901 GW капацитет през 2022 г., според нов доклад на енергийния мозъчен тръст Ember, цитиран от Elektrek. Достигането на глобално утрояване на вятърната енергия ще изисква допълнителни 585 GW капацитет.

"На правителствата им липсва амбиция по отношение на този вид енергия и особено тази, която се произвежда на сушата", коментира анализатор на електроенергията в Ember. "На фона на шума около слънчевата енергия вятърът не получава достатъчно внимание, въпреки че осигурява евтино електричество и допълва слънчевата енергия."

На конференцията на ООН за изменението на климата COP28 през декември страните постигнаха споразумение за утрояване на глобалния капацитет за възобновяеми източници до 2030 г.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Международната агенция по енергетика (МАЕ) обяви това за "единствения най-важен лост" за намаляване на емисиите през това десетилетие и запазване на покачването на температурите до 1,5 градуса, като целта е постижима. Според МАЕ, за да се постигне целта за утрояване на капацитета за възобновяеми източници, капацитетът за енергия от вятър също трябва да се утрои.

Докладът анализира 2030 национални цели за вятърна енергия в 70 страни включително в ЕС, които заедно представляват 99% от текущия световен капацитет за този вид енергия.

Анализът предполага, че глобалният капацитет за производство на вятърна енергия ще се удвои. Това е най-вече защото се очаква Китай добави пет пъти повече вятърни мощности от G7 през 2023 г.

Германска компания иска да строи вятърен парк в Добруджа на площ от над 440 дка

Германска компания иска да строи вятърен парк в Добруджа на площ от над 440 дка

Предвидено е да се изградят до 70 броя етроенергийни съоръжения и инфраструктура към тях

Какво е в останалия свят?

Последните прогнози на индустрията сочат, че Китай е настроен да утрои вятърния капацитет до 2030 г. и ще продължи да представлява над половината капацитет на глобално ниво, добавян всяка година от 2024 до 2030 г.

Докладът предполага, че има голяма разлика между прогнозните инсталации на САЩ и Индия и това, от което се нуждаят, за да постигнат настоящите си цели за 2030 г. САЩ нямат ясна цел, но моделирането предполага, че вятърната енергия ще се увеличи с 2,6 пъти от 142 GW през 2022 г. до 369 GW през 2030 г. Постигането на това изисква изграждане на 32 GW вятърната енергия годишно от 2024 г. до 2030 г. Въпреки това текущото изграждане на САЩ процентът е много нисък - добави само 6,4 GW вятър през 2023 г.

Целта на Индия е да изгради 509 GW възобновяеми енергийни източници до 2030 г., включително 110 GW вятърни. Постигането на това изисква изграждане на 9,3 GW вятърни мощности годишно от 2024 г. до 2030 г. Годишните вятърни инсталации в страната са се увеличили през последните три години, но текущият темп на изграждане от 2,8 GW през 2023 г. е доста под необходимото.

Очаква се слънчевата и вятърната енергия да осигурят над 90% от растежа на възобновяемия капацитет за глобално утрояване.

И Бен Бекуел, главен изпълнителен директор на Глобалния съвет за вятърна енергия смята, че: "Вятърната енергия трябва да бъде в основата на енергийния преход, всеки инсталиран гигават е още една стъпка към един по-зелен свят".

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.