Преди първичните избори на Демократическата партия в Пенсилвания, които се проведоха вчера, в двата лагера на кандидатите за президент цареше трескаво приготовление. Екипът на Хилари Клинтън прокламираше тезата, че дори и минимална победа ще е от голямо значение за кандидатурата й, докато съветниците на Барак Обама твърдяха, че само двуцифрен процент преднина за бившата първа дама ще има някакво по-сериозно отражение върху статуквото. В крайна сметка г-жа Клинтън победи с около 10 процентни пункта, което по всички критерий е много сериозна стъпка напред, но дали ще успее да промени ситуацията в нейна полза.

По време на победната си реч вчера, Хилари Клинтън отбеляза, че опонентът и Барак Обама е направил грешката да я подцени малко преди края. В отговор на това, чернокожият кандидат заяви, че просто населението на щата е предпочело кандидатурата на опонентката й по чисто субективни причини. Не е тайна, че Клинтън увлича вота на повечето възрастни граждани, тези с финансови затруднения и с по-ниско образование. Пенсилвания има в повече от всяка от тези групи.

Шест седмици преди големият финал Хилари Клинтън показа, че все още е фактор в надпреварата и успя да вземе така нужната й победа в щата с население 12 млн. души. Бившата първа дама продължава тенденцията да побеждава на ключови места, където вниманието на медиите е по-силно приковано. Това може да изиграе лоша шега на опонента й Обама, тъй като името на Клинтън вече се свързва със значими победи отразявани широко сред обществеността.

Въпреки това, г-н Обама продължава да води в съревнованието дори след разгромната загуба, която претърпя вчера в Пенсилвания. На 6 май ще се проведат първичните избори в Северна Каролина, където Обама се очаква да победи без затруднения, а след това ще дойде и Индиана, щат за който никой не се наема да дава прогнози. Ако обаче Обама спечели и на двете места, Клинтън отново ще е на същата голяма дистанция на каквото беше и преди вчерашните избори в Пенсилвания.

Тук обаче е мястото да припомним, че последната дума ще имат суперделегатите, които ще гласуват на конвенцията на партията през август.

Барак Обама отнесе доста критика през последните седмици от опонентката си и от обществото, които го обвиниха, че пренебрегва значението на малките градове и общини. Грозната загуба от вчера може би го е накарала да се моли час по-скоро надпреварата да приключи, за да може суперделегатите да гласуват в негова полза. По отношение на общият им враг от Републиканската партия Джон МакКейн и двамата демократи изсипват водопад от критика, докато той обикаля щатите и излъсква репутацията си. През тази седмица МакКейн бе в Алабама и Кентъки.

Защо преди малко казахме, че Обама се надява на суперделегатите? Ами защото проучванията от последните седмици показват, че той е техния фаворит за Белия Дом. Ако това статукво се запази, останалите първични избори няма да имат голямо значение. Все пак Хилари Клинтън не се отказва от борбата и ако спечели оставащите по-значими щати, може да си върне доверието на делегатите. Това обаче ще е много трудна задача, тъй като парите й свършват и тя все по-често търси услугите на кредитните институции. Обама пък разполага с неизчерпаем ресурс, който може да се окаже решаващ през следващите седмици.

Не трябва да забравяме, че суперделегатите обикновено съобразяват решението си с вота на американците. Трудно е да повярваме, че те биха гласували за кандидат, който има по-малка подкрепа от първичните избори в щатите, тъй като ще обезсмислят целия изборен процес. В Пенсилвания г-жа Клинтън успя да съкрати разликата с Обама от 700 000 на 500 000 гласа. Дори да спечели убедително оставащите първични избори, пак не може да спечели тези липсващи й 500 000 гласа. При това положение, тя може да поиска повторно преброяване на гласовете в спорните щати Мичиган и Флорида, където нейното име бе единствено на предложените бюлетини. По всичко личи, че ни чакат още седмици на „демократическа" несигурност, в които страстите ще се разгорещят до краен предел.