Бившият председател на американския федерален резерв Алън Грийнспан завърши книгата си с мемоари, и тя се очаква на пазара в САЩ още този понеделник. Интересен акцент в нея е откритата критика от автора към политиката на настоящия президент на страната Джордж Буш и особено по въпроса за изоставянето на фискалната дисциплина за сметка на външната политика.

Книгата на Грийнспан е със заглавие "Години на промяна: Приключения в един Нов свят". Именно в произведението си, бившият първи банкер описва какво е било учудването му, когато е разбрал, че Буш младши няма да спази обещаниятаси от предизборната кампания свързани с промотирането на фискална и икономическа стабилност.

"За мое огромно съжаление, голяма част от икономическата политика на страната по времето на президентсвото на Буш, се ковеше единствено от съветниците му в Белия дом", коментира в книгата си автора.

Алън Грийнспан в момента е на 81 години и е втория най-дълго служил председател на Федералния резерв. През януари 2006 г., той бе заменен от настоящия управител на ФЕД Бен Бернанке. Грийнспан успя да си изгради репутация на умел лидер с успешното ръководене на паричната политика на САЩ по време на кризата на капиталовите пазари от 1987 г. и азиатската криза от 1997-1998 г. Той беше признат за изключително важна фигура и по време на атентатите от 11 септември 2001 г., когато благодарение на бързата му намеса, пазарите успяха да се закрепят и икономиката не изпадна в рецесия.

Управлението му обаче не мина без дежурната критика от страна на икономисти и политици. Най-големият грях, в който Бернанке беше обвинен е пренебрегването на технологичния балон от началото на века и развилата се пълномащабна криза в жилищния сектор. Неговият наследник Бен Бернанке в момента е подложен на кръстосан огън именно заради наследството, което получи от предшественика си довело до най-тежката кредитна криза за последното десетилетие.

Грийнспан предупреждава банкерите от ФЕД, че да поддържат инфлационното ниво на страната между 1 и 2%на годишна база е тяхна най-важна задача, което може да наложи обаче рязко покачване на лихвата в идните години. Ако ФЕД се поддаде на политическата преса за намаляване на лихвите, то годишната инфлация спокойно може да достигне нива от 4 и дори 5% към 2030 г. Според Грийнспан, за да се противодейства на силния ценови натиск, в един момента федералната фондова лихва може да се качи дори над 10%.