България ще продължи приоритетно да търси начини 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй" отново да заработят. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров по БНР.
Според него компенсациите заради предсрочното спиране на блоковете на централата трябва да сав размер на 1 милиард евро.
Овчаров допълни, че тъй като правителството може и да не успее да убеди европейските институции, едновременно с това ще продължат и разговорите за договаряне на по-високи компенсации.
Още на 2.12.2006 г външният министър Ивайло Калфин предупреди, че това, което България ще получи като помощ от Европейската комисия по повод затварянето на блокове на АЕЦ „Козлодуй", е два пъти по-малко от реално пропуснатите ползи от извеждането им от експлоатация.
По сметки на ЕК загубите ни са за не повече от 500 млн.евро. Експерти от атомната ни централа пък пресметнаха, че цялата процедура ще ни ощети сне по-малко от 2 млрд.лева.
Овчаров допълни, че страната ни има вече сериозни запитванияза доставки на електроенергия от Косово и Македония, които тя надали ще има нужния капацитет да осъществи.
През 2006 г. България е изнесла 7.8 млрд. киловатчаса електроенергия.
Надяваме се нарастващия дефицит на ток в региона да накара ЕК да преосмисли позицията си относно двата ядрени реактора на АЕЦ Козлодуй, заяви още министърът на икономиката и енергетиката у нас.
отново Самуил
на 05.01.2007 в 16:40:26 #3Първо спираме после искаме...
отдалече
на 05.01.2007 в 09:47:06 #2Ако си поискам ша ли ми дадеш? чакарлака дей!
XXX
на 05.01.2007 в 09:07:28 #1Разликата между оценките на ЕК и нашите неназовани "експерти" е това, което май са разчитали да си турят в джоба от АЕЦ-а. 1 млрд. - не е зле........