Италианските домакинства са изпитали по-голяма загуба на доходи в сравнение с германците заради ултраниските лихвени нива на Европейската централна банка, показва доклад на институцията, цитиран от The Wall Street Journal.

Германските политици често критикуват ЕЦБ, че нанася удар по германците, които спестяват, и субсидира задлъжнелите домакинства в южна Европа чрез ниските лихви. Докладът обаче сочи, че германските домакинства са били сравнително незасегнати що се отнася до ефекта на лихвите върху активите, които носят приход от лихва. Периодът, включен в изследването, е между 2008 и 2017 година.

Това се дължи на факта, че приходите на германците от активи като облигации и депозити почти изцяло са били компенсирани от по-ниските лихви по дълговете им. Французите също като цяло не са били засегнати.

В Италия положението е по-различно. Оказва се, че италианските домакинства всъщност са по-малко задлъжнели, противно на твърденията на политиците, което е допринесло за голям спад в приходите от лихви - около 6 процентни пункта като дял от общия разполагаем доход между 2008 и 2017 година. В същото време лихвите по дълговете им са намалели с едва два процентни пункта.

Домакинствата в Испания са се възползвали от спада на лихвите, тъй като имат високи нива на дълг, а голяма част от ипотеките им са с променлива лихва.

Политиката на лесни пари, водени от Европейската централна банка, са засегнали домакинствата и по други, индиректни начини. Стимулирайки заемите и потреблението, ниските лихви увеличават икономическия растеж и намаляват безработицата.

Европейската централна банка заяви, че очаква потребителските харчове да продължат да се увеличават с намаляването на безработицата в еврозоната.

Стабилният икономически ръст и повишението на заплатите доведоха до съобщението, че ЕЦБ ще прекрати програмата си за количествени улеснения. Но засега институцията заявява, че "има малко доказателства, че ниските лихви са довели до общо увеличаване на задлъжнялостта на домакинствата".