Износът на петрол от Венецуела се е понижил значително след въвеждането на строгите санкции от САЩ. Експортът се е сринал с 376 500 барела на ден през 2020 г., според данните на Refinitiv Eikon, цитирани от Reuters.

Президентът Тръмп ограничи и основните търговски партньори на PDVSA - венецуелската държавна компания за петрол и природен газ.

Санкциите, целящи да свалят президентът Николас Мадуро след преизбирането му през 2018 г., принудиха PDVSA да търси нови клиенти, да разчита на предимно неизвестни посредници, за да препродават петрол и да задълбочи връзките си с Иран, друга държава под санкциите на САЩ.

Износът на суров петрол от Венецуела е спаднал с 37,5% през 2020 г. до 626 534 барела на ден, най-ниският от 77 години досега. Вносът на горива е спаднал повече - с над 50% в сравнение с 2019 г., до 83 780 барела на ден, според данните.

Вашингтон наложи санкции в две звена на основния търговски партньор на PDVSA - руската "Роснефт", но венецуелската държавна петролна компания намери нови клиенти и кораби за доставка на нефт.

Санкциите доведоха до низ от измами. PDVSA започна да използва имена на бракувани кораби, в опити да скрие доставките.

Един от най-близките съюзници на Вашингтон в Близкия изток Обединените арабски емирства, наскоро се превърна в център за транспортни фирми, помагащи на Венецуела да заобиколят санкциите на САЩ.

През декември износът на суров петрол и други от PDVSA и неговите предприятия е спаднал до почти 487 000 барела на ден, докато вносът на горива, който решаващо значение за бензиностанциите, след като вътрешните рафинерии едва работеха, се срина до 7500 барела на ден, показват данните.

Опитите на държавата да съживи износа не бяха съвсем успешни. Освен това зависимостта й от вноса на гориво затвърди проблемите в промишлеността до нива, които не са наблюдавани от 40-те години на миналия век.

Въпреки въздействието на санкциите върху икономиката, Мадуро задържа властта, подкрепен от Куба, Русия и Китай.