Невъзможността британските политици да постигнат съгласие по напускането на страната от Европейския съюз превърна самия Brexit в хаос и парализира икономиката на Острова.

Несигурността е слабост

Слабият жилищен пазар, сриващото се производство на автомобили, намаляващите инвестиции и песимистично настроени директори подчертават, че трите години несигурност карат икономиката на Великобритания да стагнира.

Последният предупредителен сигнал дойде във вторник. Изследване на британската търговска камара сред 7 000 компании показа, че икономическият растеж "почти е спрял" през първото тримесечие. В последните три месеца на м.г. икономиката на Великобритания се е разширила с едва 0,2 процента. А икономистите се опасяват, че темпът се е забавил още повече.

За това говорят и проблемите в сектора на услугите, който съставлява около 80% от брутния вътрешен продукт. Изследвания на IHS Markit показват, че през февруари заетостта там е намаляла с най-бърз темп от 2012 г., тъй като компаниите отлагат наемането на нови служители заради несигурността.

Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в IHS Markit, посочва, че ръстът през първото тримесечие може да се забави до 0,1%.

Строителството също намалява през март. Производството расте с малко, но главно заради натрупването на запаси.

£1 трилион напуска Острова заради Brexit

£1 трилион напуска Острова заради Brexit

Великобритания губи и 7 000 работни места във финансовия сектор

Пазарът на имоти

Пазарът на имоти във Великобритания бе тежко ударен след референдума от 2016 г. и продължава да отслабва. Цените на жилищата в Лондон паднаха с 3,8 процента през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година. Това е най-големият спад от 2009 г. насам.

Royal Institution of Chartered Surveyors проведе изследване сред заетите в сектора и посочи, че има все по-малко запитвания от клиенти за покупка на жилище, а продажбите падат за шести пореден месец през февруари.

Инвестициите изчезват

Икономистите предупреждават и за намалели вложения. Бизнес инвестициите във Великобритания са намалели с 0,9 процента през последните три месеца на 2018 г. За първи път от кризата насам те намаляват четири поредни тримесечия.

Голямата картина

Централната банка изчислява, че британската икономика вече е с 2 процента по-малка, отколкото щеше да е, ако страната бе гласувала да остане в ЕС.

Това означава, че Великобритания губи по $1 милиард седмично. Междувременно остават и другите проблеми, като слаба продуктивност и растящо неравенство.

Brexit без сделка ще струва €40 милиарда годишно на Европейския съюз

Brexit без сделка ще струва €40 милиарда годишно на Европейския съюз

САЩ, Китай и Русия обаче ще спечелят