Китайската стоманена индустрия, която е най-голямата в света, ще продължава да спада. Намалението от своя страна ще ограничи износа на азиатската икономика.
Това обаче е добра новина за бизнеса в глобален мащаб, като с по-малкия експорт ще се предотврати свръхпредлагането на пазара и ще гарантира покачване на цените, смята експерт.
“Ние можем да видим недостиг на стомана и скок в цените през 2018 г. на фона на покачване на търсенето и растеж на глобалната икономика”, твърди Питър Маркъс, който е партньор в консултантската фирма World Steel Dynamics.
“Ниските стойности, на които станахме свидетели в края на 2015 г., няма да се повторят. Това беше единичен случай”, твърди той, цитиран от Bloomberg.
В момента индустрията е изправена пред сериозни препятствия, като някои производители смятат, че тя се намира в нова „ледена епоха” заради забавеното търсене от страна на Китай и предизвиканото от това хронично свръхпредлагане на пазара.
Това рефлектира върху всички производители в глобален мащаб. Пресен пример е гигантът Tata, който обяви, че ще закрие бизнеса си във Великобритания. По този начин Англия може да се превърне в първата от развитите икономики, която може да остане напълно без стоманена индустрия.
Според Маркъс драстичното преструктуриране на индустрията ще намали производството с 18% до 705 милиона тона до 2018 г. Износът на Китай през декември падна до 260 тона, което е значителен спад от рекордните 1120 тона за юни 2008 г.