Замразяване. Това не беше думата, която всички се надяваха. Намаляване, орязване – нещо такова щеше да зарадва много инвеститори и политици. Всички те искат добивът на петрол да бъде намален, за да се увеличи цената. Но при вчерашната си среща Русия и Саудитска Арабия се разбраха за друго, пише вестник Die Welt.
Двете петролни суперсили се срещнаха в катарската столица Доха, за обсъдят количествата на добивания петрол и евентуално да ги променят. След срещата обаче саудитския министър на петрола разочарова всички – производството ще бъде „замразено”, каза той.
Финансовите пазари реагираха мигновено. Цената на петрола падна значително в рамките на няколко минути до 33,32 долара – значително по-малко от предния ден. Според експерти срещата в Доха е донесла истинска катастрофа за пазара и огромна опасност за страните-производителки на петрол. Едно е ясно след нея – цените на петрола скоро няма да се повишат.
Замразяването на производството означава, че нито една от страните не е готова за промени в стратегията си, коментира германският експерт Райнер Вийк пред изданието. А това означава, че свръхпроизводството ще се запази. През януари петролните сонди по света извадиха толкова много черно злато от земята, колкото никога преди това. С темпо на помпане цените няма как да не продължат да падат.
Най-големият губещ от всичко това е Русия. Москва има най-голям интерес световното производство да спадне, коментира изданието. Сред големите производители страната е тази, която най-много страда от цените на черното злато. Ако прибавим към това и западните санкции и срива на рублата, местната икономика е изправена пред истински колапс.
Един от големите виновници за ниските цени на петрола е Иран, който се връща на пазара и иска да продаде колкото се може повече. Но не толкова количеството на иранския петрол е голямо, колкото това, че страната принуждава своя враг Саудитска Арабия – най-големият производител в света, да помпа колкото се може повече, за да запази цената ниска.