Какво се случи през 2007 год?

Стимулиран от нарасналото вътрешно търсене през 2007 год., ръстът на БВП в реално изражение, който достигна 6.2 %, остана стабилен, независимо от резкия спад на селскостопанската активност. Брутното капиталообразуване, което беше пряко стимулирано от рекордния приток на преки чуждестранни инвестиции и високите стойности на банково кредитиране, нарасна с 21.7%. Независимо от ръста  на заплатите и стабилния темп на намаляване на безработицата, които повлияха благоприятно на домакинските спестявания, индивидуланото потребление отбеляза забавяне на приръста до 5.3 % сравнено с 2006 год. когато беше 9.5 %. За разлика от него, публичното потребление беше раздуто от големия бюджетен излишък в края на 2007 год., като то нарасна с 3.1 %.

Според доклада на ЕК, през 2007 год. износът ни е бил изключително слаб. Ръстът на изнесените стоки остава доста под този на внесените и като резултат от това търговският дефицит е 25.5 % от БВП. Намаляването на нетните парични потоци в страната и нетните приходи от чужбина са довели до още по-голямо разрастване на дефицита по търговско салдо, коментират от Европейската комисия.

Какво да очакваме през 2008 и 2009 год.?

Българската икономика показа изключителна устойчивост спрямо глобалната финансова криза през 2007 год. Независимо от това, цялостното влошаване на международното икономическо положението ще доведе до забавяне на икономическата активност в страната. Реалният ръст на БВП ще се задържи под 6 % през 2008 год и 2009 год. независимо, че настигането на останалите страни членки по БВП на глава от населението остава колебливо.

Удължилата се и непрекъснато нарастваща несигурност на световните финансови пазари, глобалното забавяне, както и по-високите цени на петрола, храните и някои суровини ще се отразят негативно върху вътрешното потребление. Очаква се липсата на ликвидност, покачващите се спредове при лихвени нива, и ниската възвращаемост да намалят притока на чуждестранни инвестиции и ръста на инвестиционната активност. Индивидуалното потребление също ще бъде коригирано в посока надолу поради високата инфлация и слабото кредитиране.

От друга страна обаче относително силния темп на повишаване на заплатите и стабилния ръст на заетостта както и благоприятният ефект на данъчните реформи ще ограничат този спад.

Що се отнася до търговския баланс, прогнозите са страната ни да изскочи от бездната през 2007 год. благодарение на вече направените инвестиции, които ще подобрят търговския потенциал на икономиката през следващите няколко години. В същото време в съзвучие с отслабващото вътрешно търсене, ще се понижи и ръста на вноса. С ограничаването на търговския дефицит, и силните притоци на капитали от страна на ЕС, нетният дълг ще бъде овладян до около 19 % от БВП през 2009 год.

Публични финанси

Бюджетният излишък достигна 3.5 % от БВП през 2007 год. което се получи в резултат на по-високите от очакваните приходи отразяващи цялостния ръст на икономиката, високата инфлация и ефекта от данъчните реформи.  Изразходването на излишъка обаче не е било осъществено рационално, коментират от ЕК. Първоначално предвидените планове по текущите разходи са били неправилно приложени, пенсиите са били увеличени повече от предвиденото в закона както и в края на 2007 год. са одобрени допълнителни харчове от излишъка възлизащи на 2% от БВП.

През 2008 год. се очаква той да запази високи стойности и по-точно малко над 3 % от БВП. Ще станем свидетели на лек спад в данъчните приходи заради въвеждането на плоския данък.

Стремежът да се запазят високи заплатите в публичния сектор, ще увеличи правителствените разходи. През 2009 год. не се очакват сериозни законови изменения за увеличаване на заплащането в публичния сектор.

В хармония със силния ръст на БВП в номинално изражение и поддържането на политика на високи фискални излишъци, брутният правителствен дълг ще се понижи до 10 % от БВП през 2009 год.