Европейските газохранилища може да се окажат празни още в началото на февруари 2023 г., независимо че сега се очаква до началото на отоплителния сезон те да са запълнени над 80%. Така газовите запаси в региона бяха оценени от испанския вестник La Vanguardia, на основата на мнения на експерти.
"Общо 160 газови хранилища в 18 страни от ЕС с ниво на запълняемост от почти 83% ще бъдат достатъчни, за да осигурят само 21% от годишното потребление в страните-членки от ЕС", се казва в материала.
Отбелязва се, че в тази връзка понастоящем пред европейските лидери стои задачата да направят така, че посочените запаси от природен газ да са достатъчни за цялата зима. Според изданието, за целта ще трябва да се намали разхода на синьо гориво и да се преразпределят излишъците му.
"Би било възможно да се издържи с настоящите запаси и до март 2023 г., но при условие, че Москва възобнови доставките на газ, макар и в малък обем", пише вестникът.
Обаче цитираните от изданието експерти се съмняват, че Европа ще успее да постигне целите за намаляване на потреблението на природен газ. Те също така не са сигурни, че с наличната газова инфраструктура на региона, ще може при необходимост да се разпредели допълнително газ към страни, които се нуждаят.
veska-petkova
на 15.09.2022 в 22:08:26 #2Европейските хранилища НЯМА да останат празни и е сигурно, че доставките на природен газ ще бъдат обезпечени за всяка държава в Европа. Правилата за запълване на европейските газови хранилища бяха съставени от европейските депутати още през пролетта на 2022г., когато наистина се разглеждаше възможно най-лош сценарий на развитие на газовата крива в Европа. Но към днешна дата, доста фактори се подобриха: няма наложено ембарго върху руския газ, а идеята за таван на цената на руския газ беше отхвърлена, така че е въпроса на преговори и разрешаване на конфликта в Украйна, за да продължим да ползваме руската суровина. Европейските държави упорито се опитват да създадат конкурентен пазар на природен газ с множество доставчици, така че когато ни се наложи отново да търгуваме с руската държава ще може да определяме цените на газа чрез всички налични пазарни принципи, което ще доведе до рязко понижаване на цената на природния газ, както и ще може да осигурим енергийната сигурност на Европа за няколко десетилетия напред. Да не говорим и с каква скорост започна да се развива инфраструктурата за логистика на втечнен природен газ, който ще се превърне в свръх ефективно средство за осигуряване на доставките.
dimitar-zviskov
на 14.09.2022 в 18:36:15 #1Много скоро ЕС ЕС ще се изчерпа и ще се разпадне!!! Тази измет не трябва да съществув,заради тях измряха много народ с манипулирания и създаден от тях вирус Ковид.ТЪПУНГЕРИ ВАКСИНИРАНИ КЪДЕ Е КОВИД? НЯКОЙ ЗАДАВА ЛИ СИ ВЪПРОСА КАК НИ ИЗПЪРЗАЛЯХА ГЛУПАЦИТЕ ЕС ЕС И ФАЩ ДА СИ ПРОБУТАТ ЕКСПЕРИМЕНТА? ВСИЧКИ СЛЯПО ВЯРВАТ НА ЕС И ФАЩ НО Е НАЙ-НЕПРАВИЛНОТО.ТЕ НИ УБИВАТ! И БИОЛАБОРАТОРИИТЕ В УКРАЙНА БЯХА ФАКТБЛАГОДАРЕТЕ НА ПУТИН,ЧЕ ГИ ГРЪМНА.ГЛЕДАЙТЕ БТВ И НОВА ГЛУПАЦИ ТЕ ВИ НАЧУХА И ПО ВИРУСОЛОГИЯ КОЯТО БЕШЕ В РАЗРЕЗ ОТ ИСТИНСКАТА ТАКАВА!