От Демократична Бълагрия са категорични, че е крайно време АЕЦ "Белене" да спре окончателно, а енергийният министър Теменужка Петкова да си подаде оставката. Това заявяват те в позиция до медиите.
Те напомнят, че досега многократно са заявявали, че трябва изцяло нова процедура по съгласуване на проекта "Белене" с ЕК.
По думите им министър Петкова е твърдяла, че нотификацията (съгласуването) от ЕК от 2007 г. за проекта е в сила. Те отбелязват, че това е било опровергано през ноември 2018 г. в писмо от ЕК до евродепутата Светослав Малинов. Станало ясно, че през 2019 г. ЕК е изпратила писмо до министър Петкова, в което изрично я е уведомила, че евентуалното възобновяване на проекта представлява нов инвестиционен проект и цялата процедура трябва да започне наново.
В последното писмо ЕК демонстрирала пълна приемственост по въпроса и заявила, че това е необходимо, за да може да се извърши всеобхватна оценка на новия проект и цялостното му съответствие с Договора за Евратом и вторичното законодателство по него в областта на ядрената безопасност, радиационната защита, управлението на радиоактивни отпадъци, инвестициите, сигурността на доставките и ядрените гаранции.
От "Демократична България" обаче подчертават, че въпреки това министър Петкова продължавала да заблуждава обществеността и потенциалните инвеститори, че нотификацията от 2007 г. е в сила. В тази връзка от ДБ питат кой ще плаща, ако някой от тях заведе дело за нанесени щети от невярна информация.
Комисията обръщала внимание, че "inter alia, районът на Белене се намира в сеизмично активна зона" и изисква българските органи да представят нова информация. На тази база проектът ще бъде оценен съобразно новите изисквания и критерии и ЕК ще уведоми за своето становище, включително по въпроса за сеизмичността. С това твърденията на управляващите за липса на сеизмичен риск напълно се опровергават, поясняват от "Демократична България".
Посочва се, че публикуването на поканата за заявяване на интерес за стратегически инвеститор в Официален вестник на ЕС по никакъв начин не означава, че ЕК е одобрила проекта, каквито внушения министър Петкова многократно е правила, изтъкват още от ДБ.
Те поясняват още, че според ЕК предмет на поканата е придобиването на акции в бъдещо дружество и тя не може да бъде средство за подбор на икономически оператор, който сам би извършил строителните работи или предоставил услугите или доставките, тъй като това би могло да представлява заобикаляне на директивите на ЕС относно обществените поръчки.
Правителството обяви необвързващия меморандум между Росатом, Фраматом и Дженерал Електрик за консорциум в рамките на процедурата за избор на стратегически инвеститор. Това може да доведе до започване на производство за установяване на нарушение срещу България, смятат от "Демократична България".
Те подчертават, че възможността за диверсификация на доставките на ядрено гориво трябва да бъде условие за всяка нова инвестиция. От процедурата за избор на стратегически инвеститор обаче е ставало ясно, че доставчикът на ядрено гориво е предопределен.
По думите им комисията заявявала, че, ако проектът "Белене" подлежи на промени, ще трябва да се извърши нова ОВОС или скрининг в съответствие с Директива 2014/52/ЕС. Намеренията за имплементиране в проекта на управляващи системи на Фраматом и на турбогенератор на Дженерал Електрик означавали извършване на големи промени и следователно налагали провеждане на нова процедура за ОВОС.
Комисията обръщала внимание, че ако България възнамерява да сключи проектодоговор с трета страна (Русия, Китай, Корея и САЩ), той трябва да бъде предоставен за оценка от ЕК. Такъв договор можело да се сключи само след като са удовлетворени възраженията на ЕК или евентуално произнасяне на съда на ЕС.
Съгласно предоставената информация, ЕК смятала, че бъдещото дружество ще бъде държавна собственост на България чрез мажоритарно участие. Досега управляващите са заявявали, че страната ще участва само с настоящите активи, но не и с парични средства.
Според "Демократична България" комисията напомня, че бъдещото дружество ще бъде длъжно да провежда обществени поръчки за избор на строител, доставки и услуги.
Те припомнят, че прекратяването на проекта АЕЦ "Белене" е докладвано от страна на правителството пред международната общност с два доклада: през 2013 г. с шестия национален доклад по Международна конвенция за ядрена безопасност и през 2014 г. с доклад по Директива 2007/91 Евратом на Съвета относно общностна рамка за ядрена безопасност на ядрените инсталации.
Затова от "Демократична България" са на мнение, че е въпрос на време властта да поиска държавни гаранции по "Белене", което ще прехвърли рисковете и разходите върху всички данъкоплатци.
Крайно време е за окончателно прекратяване на "Белене" и спиране източването на парите на данъкоплатците в неефективни и морално остарели проекти. Предоставянето на площадката за индустриална зона ще бъде възможност за връщане на част от направените досега инвестиции, категорични са от ДБ.
Припомняме, на 7 юни 2018 г. бе вдигнат мораториума върху изграждането на втора атомна електроцентрала в България - АЕЦ "Белене".
В парламента се наложи предложението на ГЕРБ за размразяване на работата по АЕЦ "Белене", като проектът трябва да е на пазарен принцип и без държавни гаранции, но със стратегически инвеститор.
Мораториумът бе наложен по време на първия кабинет "Борисов" през 2012 г., а бе отменен от третия кабинет - също "Борисов", но през 2018 г. Темата за проекта АЕЦ "Белене" стана отново актуална, след като от Българска академия на науките изготвиха по поръчка на БЕХ доклад за изготвяне на Национална стратегия в областта на енергетиката с фокус върху електроенергетиката.
БАН публикува доклада си в началото на годината, след изрично разрешение от БЕХ (като поръчител), но дори и това не намали споровете за целесъобразността на изграждането на нова ядрена централа.
До началото на деня енергийният министър Теменужка Петкова не е обявила начина за откриване на инвеститор. По време на заседанието на българо-руската икономическа комисия, която се проведе в Москва, руският енергиен министър Александър Новак потвърди интереса на Русия да участва в процедура по изграждане на АЕЦ "Белене".
На 31 октомври изтече срокът за процедура за избор на инвеститор за АЕЦ "Белене". По-рано, на 30 август, от БУЛАТОМ заявиха, че искат държавна гаранция за строежа на втора атомна електроцентрала в страната.
Подобно условие в проекта не е включено. Според решението на парламента от 7 юни 2018 г., с което бе вдигнат мораториума върху строеж на АЕЦ "Белене", той трябва да е на пазарен принцип и без държавни гаранции.
58eng
на 28.06.2020 в 18:03:35 #11И престани с чувствата и плюнките по Плевналиев. Всичко е въпрос на сметка,Турция има по-големи възможности от БГ. Европейската съдба не зависи от VW.Никой не е длъжен да ни дундурка.А и света не свършва с VW.
58eng
на 28.06.2020 в 17:24:33 #10Може,ако има в повече и има пазар. Иначе оставаш с повечето и се чудиш какво да го правиш. Или го харчиш на ниска цена ,а вложението трябва да се плаща ...и продаваш тока скъпо на туземците и псуваш комунягите,може и германците
bgpluss
на 28.06.2020 в 12:38:39 #9Добре де, не искаме ли да изнасяме поне нещо българско за да имаме повечко доходи в държавната казна за социални нужди?! Това става точно с такива проекти като атомна централа, газопровод и автомобилен завод! Само че солидаризиралите се с нас около европейските ценности и прегърнали неолиберализма германци не ни дадоха Фолксвагена!? Защото каквото им е изгодно, това и правят, и плюят на всичките тези митове и клишета-ес, солидарност, общо семейство, взаимопомощ, прегръщане, обич, целувчици, либерализм, пазарна икономика, свобода, общоевропейски ценности, Плевнелиев... Та последния се провали, какво не им правеше на германците само! Прегръщаше ги, целуваше ги, псуваше Русия от Берлин и т. н. А тия си направиха сметката кое им е по-изгодно и плюха върху общата ни европейска съдба!
58eng
на 28.06.2020 в 11:11:38 #8Разбира се,соларни панели и политика ,стимулираща населението да ги ползва. Е,ще се втъкне на Топлофикациите,но...не може всички да са доволни.При нас стимулират ,тези които плащат над $80/ месец ток да поставят панели на къщите,безплатно с монтажа!
bgpluss
на 28.06.2020 в 11:01:26 #758eng охотно бих се съгласил с теб, но аз не виждам алтернатив на такива проекти като Белене. Щом не го искаш ти си длъжен да предложиш нещо също толкова значимо като възмодности за бизнес, производство и инвестиции! Когато нямаш големи проекти, ти просто не можеш да се развиваш, откъде ще дойдат парите, доходите, пенсиите, как ще повишим качеството на живот за да съхраним България!? Без проекти и работа всички ще се изнесем и няма да ни има! А без духовност и истинска идеология, без вяра и правилна самоидентификация ще се загубим в този свят и няма да съществуваме като народ. После ще ни е яд, че не сме се опитали да съградтм изпепелената вече 30 години България Има неща къде по-големи и фундаментални от личните изгоди и облаги, от пословичния ни нарцисизм и ориенталщината ни, която ни проваля.
58eng
на 27.06.2020 в 17:49:33 #6Оценка от типа на "щом тези са се загрижили..." ,направена от бг+ ,не вдъхва доверие! Всеки знае ,че желанието на комунягите да се строи АЕЦ Белене,не е продиктувано от бг интерес. Позицията на МЕ и мишката министър може да се оцени като скрит саботаж - какъв конкурс правиш ти като нямаш ОВОС. За изтичането на въпросния се говори отдавна. Смешни напъни на червената мъгла
bgpluss
на 27.06.2020 в 13:52:05 #5Без такива проекти като АЕЦ Белене България няма да съществува! Ние не строим нищо, нямаме и глобални инвестиции и заводи, с най-ниски доходи сме, вече 30 години, най-мигрантската нация, и сме най-бързо изчезващата нация в света, я познайте, има ли връзка между всичките тези неща... Щом АСБ и ДБ са се загрижили за България, нейното бъдеще, проекта Белена като не го искат да дадат реална алтернатива, която да вдигне доходите, да направи България отново силна и раждаща! Ама не могат, идея си нямат какво трябва да бъде направено! Само изпълняват мокрите поръчки на господаря си чичко-паричко Сорос!
Болен сДСар
на 27.06.2020 в 10:23:28 #4ДБ винаги са били ретроградни антибългарски боклуци обслужващи чужди държави интереси. Слава Богу народа отдавна ги е натирил в канализацията откъдето крякат като крадтави жаби.
Avatarx
на 26.06.2020 в 13:01:19 #3chafeto, няма никаква полза от една нова АЕЦ в Белене, разходите за която ще се поемат от данъколатците, а токът ще поскъпне почти двойно. Да не говорим, че като тръсне в Румъния, и централата каже "пуф" ще го отнесе целия български народ. Идеята зад Белене е ясна, някой иска да краде яко! Дано да имаш причина да защитаваш проекта, който дори и за БАН е абсолютно безперспективен. Ако пък си върл защитник на АЕЦ, два нови блока в Козлодуй биха ти решили проблема. Обаче някой не иска в Козлодуй, щото няма да може да се краде много
chafeto
на 26.06.2020 в 12:08:44 #2coco7 Кокчо, ние този стандарт вече почти сме го стигнали. И с американските тецове и концесии от типа на "Дънди Прешъс" сме си баш като Африка. Само дето в Африка естествения прираст е най-всокия в света, а ние се топим със светкавични темпове. И по други показатели направо си станахме страна от третия свят, нищо, че ни пробутват падението като демократичен възход. Колкото до АЕЦ-а, стига си повтарял несъстоятелни клишета. Унгарците са балъци и си строят АЕЦ, турците и те са балъци и си строят АЕЦ, а видиш ли ние сме по-умни от тях. И друг път съм писал, че тенденцията е консумацията на ток да се покачва все повече. Електрифицират се жп трасета, електрифицира се градкия транспорт, почакай само да се измисли подходяща батерия и да се електрифицира масово автомобилния транспорт. И всичко това е на фона на спиране на въглищни централи. ВЕИ сами по себе си са нещо много хубаво, но няма да могат да покрият нуждите, цента на тока би скочила още повече. А иначе психодесните (друг е въпроса доколко изобщо са десни) лобират за чужди интереси. Добре, че са изтикани в ъгъла и могат само да пролайват от време на време. Каквито и глупости да разправят, страните които строят АЕЦ тепърва ще се оказват в по-изгодна позиция, можеш да бъдеш сигурен. А иначе се радвай, че във факурата ти от ЧЕЗ имаш включена такса зелена енергия.
coco7
на 26.06.2020 в 11:37:35 #1Започнем ли този АЕЦ, ще изравним стандарта си с африканските държави.