Европейската комисия заяви, че за да бъде изградена АЕЦ "Белене", проектът се нуждае от нов лиценз, какъвто българската страна дори не е поискала, съобщи Еuractiv.
На 18 юни властите в София съобщиха новината, че руската държавна корпорация "Росатом" е постигнала споразумение за сътрудничество с френската компания Framatome SAS и с GE Steam Power в рамките на процедурата по избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене".
Енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че българската държава ще участва в проекта със "сериозните" активи, които притежава. Тя уточни, че става дума за оборудване и лицензирана площадка.
"Ние ще участваме с апорт на тези активи", посочи тя.
Днес обаче Европейската комисия заяви, че не смята площадката на АЕЦ "Белене" за лицензирана. Становището беше огласено във връзка със сигнал на адвокат Албена Белянова, която беше сезирала ЕК за нередности в процедурата за избор на стратегически инвеститор.
Официалният отговор на комисията е даден от Масимо Гариба - и.д. заместник-генерален директор на дирекция "Енергетика", от името на изпълнителния заместник-председател Вестегер, както и на комисарите Симсон, Бретон и Синкявичюс, до които адвокат Белянова бе адресирала своето писмо.
От становището на ЕК става ясно, че планираният нов инвeстиционен проект трябва да е предмет на изцяло ново лицензиране, тъй като лицензът от преди 13 години, не е актуален.
Еврокомисията посочва, че поканата за заявяване на интерес не може да се разбира като средство за подбор на икономически оператор, който сам би извършил строителните работи или би предоставил услугите или доставките, свързани с изграждането на АЕЦ "Белене". Причината е, че това би могло да представлява заобикаляне на директивите на ЕС за обществените поръчки.
Припомняме, през 2018 г. Светослав Малинов - тогава евродепутат от ЕНП, отправи запитване към ЕК за АЕЦ "Белене" и получи аналогичен отговор, че старият лиценз вече не е валиден и е необходима нова процедура.
Малинов предупреди, че проектът за централата тепърва ще трябва да се оценява по строгите европейски критерии след Фукушима.
"АЕЦ "Белене" никога няма да бъде построена, но възможността да бъдат откраднати нови пари от българите все още остава. АЕЦ "Белене" е мъртва. Защо ГЕРБ отказва да я погребе." - заяви Малинов.
В Европейския парламент тогава беше организирана подписка до българското правителство, в която се обръща внимание на сеизмичния риск и се припомня земетресението от 1977 г. с епицентър Вранча. При него загинаха над 120 души, много сгради бяха съборени в Свищов и съседните села по поречието на река Дунав.
От Демократична България предупредиха правителството да преустанови всички действия, които могат да доведат до нови разходи.
Оснавните моменти в писмото на ЕК от 24 юни 2020 г:
- Въпреки подновяването на проекта през юни 2018 г. по информация на ЕК до момента не са предприети нови действия във връзка с регулаторния процес.
- През 2019 г. службите на Комисията обосновано са отговорили на министър Теменужка Петкова, като са изразили становището, че планираният нов инвестиционен проект следва да бъде предмет на изцяло ново съобщение съгласно член 41 от Договора за Евратом, а не на допълнение към съобщението от 2007 г.
- Понастоящем службите на Комисията са в процес на оценяване на съответствието на независимостта на компетентния регулаторен орган - Агенцията за ядрено регулиране.
- Проектът за АЕЦ "Белене" не е бил предмет на партньорска проверка от ЕС въз основа на спецификациите на направените стрес тестове за оценка на безопасността от 2011 г. след аварията във Фукушима. След представянето на новото съобщение за проекта, Комисията ще разгледа и въпроса за сеизмичността въз основа на последните оценки на безопасността.
- Съответствието на българската нормативна уредба с разпоредбите на Директивата за ядрена безопасност относно прозрачността на процеса на вземане на решения при лицензирането на ядрени инсталации се оценява понастоящем от ЕК.
- Публикуването на поканата за заявяване на интерес за стратегически инвеститор в Официален вестник на ЕС не може да води до заключението, че Европейската комисия е одобрила проекта, че той отговаря на всички правни изисквания, че една обикновена публикация на покана за заявяване на интерес в Официален вестник на ЕС не означава, че проектът попада в обхвата на директивите на ЕС относно обществените поръчки. Публикацията следва да се разглежда като начин за повишаване на публичността и прозрачността на поканата в целия Съюз.
- Проекто-договорът / проекто-споразумението със Стратегическия инвеститор за изграждане на АЕЦ "Белене" следва да бъде съобщен на ЕК, на основание член 103 от Договора за Евратом.
- Ако проектът "Белене" подлежи на промени, ще трябва да се извърши нова ОВОС или скрининг в съответствие с Директива 2011/92/ЕС относно оценката на въздействието на някои публични и частни проекти върху околната среда, изменена с Директива 2014/52/ЕС.
- Според наличната за ЕК информация предмет на поканата е придобиването на акции в бъдещо дружество, което не представлява строителство, продукт или услуга по смисъла на директивите на ЕС в областта на обществените поръчки. Поканата за заявяване на интерес не може обаче да се разбира като средство за подбор на икономически оператор, който сам би извършил строителните работи или предоставил услугите или доставките, свързани с изграждането на АЕЦ "Белене", тъй като това би могло да представлява заобикаляне на директивите на ЕС относно обществените поръчки.
123qwe123
на 25.06.2020 в 23:55:59 #15Да АЕЦ не се строи за настоящето, а и няма как тъй като срока за изграждане на АЕЦ е дълъг. Япония е къде, къде по-сеизмичен район и нямат проблеми със земетресенията(обърнете се към предишните ми постове относно Фукушима!). АЕЦ се строи за да покрива нуждите на България, когато ТЕЦ затворят и е сигурен начин това да се случи. България не може да си позволи да експериментира!
58eng
на 25.06.2020 в 17:33:36 #14Браво Христо- ето някой който чете! Соларните панели се развиват бързо като КПД и цените им падат. Една стимулираща политика на държавата може да реши нуждите на домакинствата . А точно тенденцията не предполага повишаване в потреблението на електричество за промишлени цели,което поставя под въпрос изплащането на инвестиция в АЕЦ. Прибавяйки сеизмичния район и "остарялата" вече технология,че и руска!, нещо не се вижда ползата,освен за "българо-съветската " дружба. Гаф,к ажбите не са български патент.По света и в РФ се краде несъпоставимо повече. Сега не ти намеквам за милиардите на Путин,но и те не са от спестени закуски
123qwe123
на 25.06.2020 в 15:37:45 #13Зелената енергия не е за малки държави като България. С нея могат да експериментират богатите държави като Германия, Белгия и Швейцаря. България има нужда от дългосрочно решение на проблем, за който знаем. Не да се вайкаме след 20 години какво ще правим като се затворят ТЕЦ, както когато се затвориха 3 и 4 блок на АЕЦ Козлодуй. Реакторите на АЕЦ Белене са планирани с мощност 1400MW, а тези на Козлодуй са с по 1000 MW, което е с над 1/3 от мощностите, който има в АЕЦ Козлодуй. А и тук става въпрос за енергийна сигурност, не толкова за печалба. Имайки предвид, че експлоатацията и горивото не са толкова скъпи и, че много голяма част от горивото се пробразува в електрическа енергия, в крайна сметка изплащането на електроцентралата няма да коства толкова много имайки предвид, че част ще се плати още в началото, а друга, дори по-голяма, ще бъде собственост от инвеститорите/изпълнителите на обекта. Цената на електроенергията от АЕЦ все още е в пъти по-евтина от тази от зелени електроцентрали. Когато се установи това, като технология можем да мислим за нейното по-сериозно въвеждане. Цената на електроенергията тази година се е понижила основно заради силно намаленото потребление от по-големите консуматори заради коронавирусната криза. В крайна сметка построеното ще остане на територията на България(ако тя продължи да съществува) независимо от политическата обстановка.
hristo-godzhev
на 25.06.2020 в 11:23:53 #12И между другото, батериите вече са на доста прилично технологично ниво, а съхранението на енергия е икономически оправдано. Няколко конкурентни компании започват производство на батерии с 5000 цикъла живот и гаранция 15 години, като една от компаниите вече е достигнала цена на батерията 100 долара за киловатчас. Амортизацията за един цикъл излиза 2 цента за киловатчас. Само таксите за пренос и данъците ти струват пет пъти повече.
hristo-godzhev
на 25.06.2020 в 11:12:14 #11Това с евтината енергия от нова АЕЦ го приказвайте на някой пенсионер, който ще ви повярва. Сега и децата знаят, че заради новите изисквания за безопасност и управление на отпадъците, токът от атомните централи е най-скъпият в света, ако тази централа трябва да се построи сега. АЕЦ Белене ще струва минимум 20 милиарда лева и ще се строи минимум 10 години, по-реалистично 30 милиарда и 20 години строеж. АЕЦ Козлодуй за 2019 година има рекордно производство от които е построена с приходи за годината 1,3 милиарда лева, заради високите цени на тока през 2019. Сами може да сметнете, че дори вече изплатения Козлодуй без никакви лихви ще може да събере 20 милиарда лева за 60 години с печалбата си и то ако се запазят цените на тока, а тази година те са двойно по-ниски от миналата с тенденция да падат още с навлизането на ВЕИ.
chafeto
на 25.06.2020 в 10:32:58 #10123qwe123 Ще видим как Германия ще се справи със Зелената енергия ********************************************************* Ами как ли? Като купува ток от Унгария или Франция. Примерно. И като имаш предвид такава икономика от какъв енергиен ресурс се нужаде...
chafeto
на 25.06.2020 в 10:25:19 #9user avatar 36978 Следвай ISIS Не приказвай глупости, че децата може да ти повярват. Отдавна мина времето когато залените технологий са скъпи и малко ефективни. ВЕЦ не е единствената опция. Да АЕЦ може да ти се струва по ефтин от wt/$ ама чернобил е прекрасен пример как кремъл може да превърне от прекрасната ни родина един голям радиоактивен ковчег. И това не е за 5-10-100години това е за хилядолетие . А сега пак си изчисли сметките. *************************************************************** Преди да даваш експертни оценки, поне усвои елементарния правопис, за да не се излагаш с такива неща като "еФтини". Както и се научи да слагаш препинателни знаци и да използваш главни букви! Ролята на зелените технологии никой не ги отрича. Но при ясно изразената тенденция консумацията да се покачва и да се затварят въглищни централи, повярвай ми, само ВЕЦ (то водните ресурси и без това намаляват) и с ВЕИ няма да стане, това глупава демагогия за балъци. Почакай само да бъде изобретена подходяща батерия, която ще направи електрификацията на автомобилния транспорт масова и тогава ще видиш за какво става въпрос. От времето на Чернобил минаха много години и системите за сигурност са претърпели еволюция, сещащ се, че сега не е 1986. А иначе такива постулати като твоите вече много пъти са ни пробутвани от една група, жадни за власт политичски маргинали, определили се като десни. Твърде еФтино!
Baian
на 25.06.2020 в 07:47:06 #8Нали Теменужка Петкова каза, че не ни е нужен нов лиценз? Завършилата селско стопанство, нещо й куца атомната енергетика.
123qwe123
на 25.06.2020 в 02:10:10 #7Да съгласен съм, че Чернобил е пример за неправилна експлоатация на АЕЦ и до какво може да доведе това. Както Фукушима е пример за сгрешена при проектирането си АЕЦ. Като грешката е в защитната стена от цунами ,т.к. АЕЦ Фукушима е на брега на океана, и фатално там се оказва цунамито последвало земетресението не самото земетресение. Това не може да решава как ще се проектират други електроцентрали или как ще се експлоатират. В света има стотици АЕЦ, а за близо 80 години ядрена енергия има 3 по-сериозни аварии с АЕЦ, като разбира се тази в Чернобил е най-тежка и е предизвикана от човешка грешка, не от проблем с реакторите. Зелената енергия все още не е алтернатива колкото и на хората да им се иска, може цената и КПД да са се повишили, но са далеч по-ниски от тези на АЕЦ. Вярно е, че се експериментира с диоди с все по-високо КПД, но това, което се експериментира в настоящето всъщност е технология на бъдещето. Това повишава и цената на произведената електроенергия драстично. Освен това мащабът на - трябва да бъде много по-голям за да се произвежда същото количество електроенергия. Което имах предвид с ВЕЦ. Че за ВЕЦ няма къде да направим такъв мащаб, като на пример Етиопия, които едва ли скоро ще има трябва АЕЦ, ако успеят да завършат Ренесансния язовир на Синия Нил. За България няма по-добра алтернатива, да скъпо е, но се прави за 50-100 години напред, както АЕЦ Козлодуй работи вече близо 50 години. А и в крайна сметка има много малък брой държави, които се отказват от ядрената енергетика и дори напротив има много повече, които се стремят към нея. Ще видим как Германия ще се справи със Зелената енергия, но това си е начинание за богата държава, а един АЕЦ въпреки високата цена да бъде построен ще направи България енергийно независима дори когато трябва да спрем ТЕЦ-овете, което ще стане вероятно до 2040 най-късно. Не се ли направи подобен проект България ще стане зависима по още една линия.
ISIS
на 25.06.2020 в 01:34:48 #6Не приказвай глупости, че децата може да ти повярват. Отдавна мина времето когато залените технологий са скъпи и малко ефективни. ВЕЦ не е единствената опция. Да АЕЦ може да ти се струва по ефтин от wt/$ ама чернобил е прекрасен пример как кремъл може да превърне от прекрасната ни родина един голям радиоактивен ковчег. И това не е за 5-10-100години това е за хилядолетие . А сега пак си изчисли сметките.
123qwe123
на 25.06.2020 в 01:16:25 #5Разрових се и стойността на General Electric и RosAtom взети заедно се равнява на приблизително 334.5 млд долара. Само те са 5 пъти българската икономика. Framatome е собственост на френската държавна електроснабдителна компания. Зад тези компании стоят икономики от топ 10. От политическа гледна точка Франция е от 2те определящи държави в ЕС т.е. когато е засегнат техният интерес би следвало процедурите да текат по-леко. Освен това Франция прави опити да сближи ЕС с Русия, това е един повод за тях това да се стане по реално. Несъмнено ще има кражби. Това в България е напълно нормално харесва ли ви или не(а по мои наблюдения на българите им харесва да крадат от държавата, така че не бих го нарекъл и толкова сериозен проблем). След 20-30 години когато ЕС задължи и Полша да спре своите ТЕЦ-ове, България вече ще трябва да ги е спряла от 5-10 години. За момента зелената енергия не е добра алтернатива поради цената и ниската ефективност. България не разполага с реки от калибъра на Дунав на своята територия, а тук Дунавската равнина е много плитка и е неподходяща за сериозен язовир и ВЕЦ. Единственият подходящ вариант остава АЕЦ, който не отделя вредни емисии и е с най-високо КПД от всички типове електроцентрали. ЗА проекта АЕЦ Белене! ЗА бъдещето на България!
bgpluss
на 25.06.2020 в 00:42:01 #4Ние сме НЕСПАСЯЕМИ! Нме сме предатели на самите себе си! Оставки и вън цялото ръководство на България! Колко още ще продължава тази инфернална агония на българския народ, който вече 30 години дава кръвен данък на Запада, и нищо не получава като компенсация, првече от това-източват се оскъдните ресурси на България, стопират се дизненоважните прректи, а българите имат статут на бандити, според разбиранията на Европа! Егати живота да го е... а! Някой, поне някой мисли ли за България? Обича ли България? От самите българи..? Ние сме пред изчезване! Пред колапс!
bgpluss
на 25.06.2020 в 00:24:13 #3Аз не мога да проумея, защо си правим харакири с нашето бъдеще, с нашата държава!? Платени от различни западни фондации и соросоидни организации вътрешни предатели саботират най-важните проекти, без които България не може да функционира нормално и дори да съществува, и цяла България мълчи! Е, ясно е, че предателите стопират проектите, ама защо държавата не може да се защитава, защо сме толкова слаби и недалновидни? Държавата мълчи! А народа спи и се топи... Самоубиваме се, пак старата българска черта-нарцисизъм, самодоволство и предателство!Между другото, стандарта ни на живот е все така нисък, доходите позорни, производството съсипано, хората бягат от родината! С 20% се е стопило българското население след 1990 година, след убийствените за българския народ политически и икономически промени! И като унищожаваш проекти, губиш инвестиции, плащаш мизерни пенсии и заплати, вече повече от 15 години не можеш да стигнеш дори и половината от стандарта в Западна Европа, на какво разчиташ!? България да се оправи от само себе си ли? Като не правиш проекти откъде да дойдат парите и пенсиите!? Или нещо неразбирам от този модерен живот..? На нас не ни трябват врагове! Ние сами се унищожаваме като на отделни личности вътре в страната се дава по 1000 долара за статия, книга, донос, критика и саботаж срещу България! Позор! Срамота! Предателство! Не заслужаваме да съществуваме като нация. Ужасни сме защото сами се изяждаме и убиваме един другиго, сами си провалихме нацията и държавата! Отиваме на боклука на историята. Като нация-мигрант сме мразени от всички! Така ще ни запомнят в историята, като бедни, слаби, мигранти, самодоволни и самонадеяни, които сами си съсипаха родината!
bgpluss
на 25.06.2020 в 00:00:44 #2Ако това е вярно, и ГЕРБ не съумеят да защитят интереса на държавата и този път, те са загубили изборите! Защото Белене е необходим стратегически проект за бъдещето на България! Без евтина енергия няма и производство и индустрия, няма и бъдеще!
ISIS
на 24.06.2020 в 23:43:53 #1AEЦ белене е еколоично и финансово вредна за България. Единствените който имат ползва от нея е Кремъл и техните корумпирани отрочета в българия.