Руската икономика се запъти към най-тежката си криза от почти три десетилетия, заради последиците от западните санкции. Това показва изтекло копие на прогнози на Кремъл, цитирани от The Telegraph.
Финансовото министерство на Русия прогнозира 12% срив на БВП тази година, което най-голямото свиване от 1994 г., при първия постсъветски президент Борис Елцин. Сривът би заличил около десетилетие на икономически растеж.
Русия бе ударена от тежки санкции след инвазията в Украйна. Вероятно те ще се засилват - Брюксел обсъжда забрана на покупки на петрол от страната.
Кремъл е на ръба на фалит, след като миналата седмица на косъм избегна на неизплащане на външни дългове за първи път след болшевишката революция преди век. Все още Кремъл не е издал публична икономическа прогноза, но данните на финансовото министерство са по-песимистични от прогнозите на централната банка за свиване между 8% и 10% тази година, пише Bloomberg.
На този фон Международният валутен фонд очаква спад от 8,5%.
Междувременно ЕС преговоря забрана за закупуване на руски петрол и газ. Великобритания и САЩ вече дадоха заявка да се откажат от руския петрол, а европейските страни също работят по въпроса за отказ от доставките на газ от Москва.
Руската централна банка многократно намалява лихвените проценти през последните седмици, след като ги повиши в началото на конфликта.
Инфлацията в Русия не спира да се покачва и достигна до 17,7%.
Губернаторът на централната банка на Русия Елвира Набиулина предупреди за тежка рецесия, покачване на цените и сериозни смущения на пазара на труда в Русия. Според нея руската икономика вероятно ще остане в застой през 2023 г.
Според официалните данни, руската икономика отчита ръст от 3,7% през първото тримесечие, но според Набиулина това е временен тласък, предизвикан от потребители, които се запасяват със стоки.
Руската икономика се сви с 3% през 2020 г. и 7,8% през 2009 г. на фона на световната финансова криза. Проучванията сред бизнеса показват, че дейността продължава да намалява, защото санкциите намаляват на търсенето.
Мениджърите са все по-песимистични относно условията, пред които са изправени. Компаниите освобождават служители и се опитват да намалят разходите, заради растящата инфлация.
Няколко от най-големите корабни компании в света бойкотират Русия, натрупвайки допълнителен инфлационен натиск и натиск върху доставките върху страната.
Данните от проучването, проследени от Goldman Sachs, показват, че руската икономическа активност се стабилизира с около 10 процента под нивата преди инвазията.