Проблемите за най-бедната арабска държава се задълбочават.
Избухналата гражданска война опустоши икономиката на Йемен, а конфликтите докараха милиони граждани до ръба на оцеляването.
Амортизацията на местната валута и бомбардирането на пристанища и пътища затрудниха разпределението на вноса на храни, от които зависи най-бедната арабска държава, пише агенция Bloomberg.
Двама от всеки трима граждани на нацията се борят, за да си набавят достатъчно храна, за да оцелеят, сочи доклад на Организацията на обединените нации.
"Ситуацията се влошава бързо заради конфликта", каза Реем Нада, говорител на Световната продоволствена програма на ООН.
"Сегашното ниво на глада в Йемен е безпрецедентно", допълва специалистът от най-голямата хуманитарна агенция за борба с глада.
Кризата в Йемен е част от по-широк проблем, който обхваща и страни като Нигерия, Сомалия и Южен Судан.
Хуманитарните операции се нуждаят от 4.4 милиарда долара в помощи до края на март, за да се избегне катастрофа в тези държави, каза в сряда генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
На този фон цените на едро за пшеница в йеменския град Tаиз скочиха с повече от 40 на сто на 12 февруари, когато риалът се потопи с 30 процента спрямо щатския долар на черния пазар.
Наравно с това цената на захарта също скочи с 27 на сто.
Последното поскъпване на продуктите предполага, че вносът на храни, които осигуряват 90 процента от нуждите на страната, може допълнително да затрудни набавянето им.
Икономиката на страната се сви с 28 на сто през 2015 година, докато вече скромната продукция на петрол на Йемен се срина и се очаква да намалее допълнително според последните налични данни от Световната банка.
"Ако риалът се обезцени, това ще влоши кризата с глада в страната", коментира Питър Солсбъри, старши научен сътрудник в Chatham House.
Striker
на 24.02.2017 в 11:03:45 #1Мисля, че амортизацията на мозъка на провинциалния драскач е довела до "Амортизацията на местната валута "...трагични сте просто.