Разследване на BBC открива свидетелство за сериозни лоши практики при продажба на британския пазар за вторични ипотеки.

Хора вътрешни в бранша са станали свидетели на това, как хора са били съветвани да лъжат за доходите си, за да изтеглят заем, далеч по-голям, отколкото иначе биха могли да си позволят.

Половината от вторичните ипотеки във Великобритания са ипотеки, където длъжникът сам си дава сертификация на дохода, а кредиторите не винаги вършат проверка.

Никой от Службата за финансови услуги не се е отзовал за коментар на материала на BBC.

Бивш брокер е казал на журналистите, че някои от консултантите в сектора препоръчват на клиентите си с ниски доходи да завишат вписваната в документите за кандидатстване за кредит сума на парите, която получават. Така те биха могли да получат по-големи кредити, които иначе биха им били недостъпни.

Инфлация на дохода

Инфлацията на дохода на клиентите често пъти става начинът, по който брокерите успяват да сключват сделката.

Един действителен длъжник с реален доход 25 хиляди паунда е потвърдил, че консултантите са го посъветвали да удвои сумата, когато я обявява в заявлението за отпускане на ипотека.

Въпросният клиент е получил заем, превишаващ осем пъти годишния му доход. Месечните изплащания поглъщат по-голямата част от дохода на домакинството и има опасност да секвестират имота му.

Невъзможно е да се каже, колко много други подобни случаи има, тъй като малцина брокери или ипотечни консултанти ще признаят за подобна „дребна" измама. Има опасение, че обхватът на тези практики е твърде голям и службата за финансови услуги е призована да вземе мерки.