Няколко дни преди Европейската комисия да разкрие детайлните планове по страни за цели за намаляване на емисиите, лидерите вече се договарят помежду си как да попречат на тези предложения, които според тях ще навредят на националните им икономики.
Френското правителство е в преговори с германските си колеги за изграждане на общ фронт срещу предложенията, по същия начин както двете страни се съюзиха през миналата година, за да попречат на плановете на Брюксел за енергийна реформа.
Френският президент Никола Саркози е написал на президента на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу, че някои от предложенията в плановете за емисии са нито ефективни, далеч по-малко икономически устойчиви, тъй като те не отчитат какво Франция вече е направила.
В писмото си Саркози е изразил подкрепата си за системата на въглеродните емисии и насърчаването на възобновяеми енергоизточници, но е предупредил, че по нечестен начин Франция може да се окаже „наказана" от новите планове, а Европейската индустрия да бъде застрашена.
Ограниченията в западна Европа ще доведат до пренасяне на производството в страни, в които няма сходни ограничения за емисиите. Глобалните емисии няма да намалеят, но в Европа ще бъдат загубени работни места.
Париж може да бъде принуден да увеличи дела на ВЕИ от 9% от общото потребление миналата година до над 20% през 2020. Във Великобритания също се наблюдава планиране за значително увеличение дела на ВИЕ - от 2% сега до 13 - 14% през 2020. Премиерът Тони Блеър постави тези високи цели в последните си дни начело на кабинета.
Германия може да получи над 18% от енергията си от ВИЕ, докато в Швеция делът им ще е над половината от общата сума.
ЕС заяви лидерството си в борбата срещу измененията в климата с план за намаляване нивото на парникови газове в атмосферата с 20% под нивото през 1990, да се достигне 20% от предлаганата енергия от ВЕИ - три пъти над сегашните равнища - и 10% от горивата за автомобили да бъдат с растителен произход - всичко това до 2020 година.
Импулсът за възобновяеми енергии е част от политическото наследство на Жак Ширак и Тони Блеър. Блеър е обвиняван, че е наложил на Великобритания тежко бреме. Енергийният и бизнес секретар Джон Хютън очаква целите, наложени от Брюксел, да са прекалено амбициозни.
Говорител на екокомисаря Ставрос Димас е заявил: „Страните членки, които сега се оплакват, са тези, които подкрепиха целите".
Abadbobata
на 15.01.2008 в 11:00:43 #1Франсетата още се опитват да изкарат ядрената енергия възобновима.