Безопасността на турските продукти в износа към чужбина, особено в Европа, се е влошила, съобщава Hurriyet. Това е особено важно за българските потребители, тъй като последните данни на Националния статистически институт сочат, че през първата половина на годината най-голям е стойностният обем на стоките, внесени в България от трети страни е, именно от Турция - той надхвърля 4 милиарда лева.
Инспекции установили, че текстил, изпратен в Канада, за който се твърди, че "забавя горенето", всъщност не отговаря на изискванията; има съмнения, че медът, изнасян за ЕС, е с добавки; микотоксинът афлатоксин е открит в ядки, изнасяни за Австралия, Бразилия и Япония; в обувките, изнасяни за Сирия, Мали и Ирак, е открито олово в нива, които представляват риск за човешкото здраве.
Асамблеята на турските износители излезе с предупреждение към износителите въз основа на писмо от Министерството на търговията, в което заяви, че е получила множество твърдения, че изнасяните продукти не са безопасни.
"Тези твърдения, някои от които включват констатациите на компетентните органи на страните износителки, се увеличават с всеки изминал ден, пораждат съмнения относно качеството и безопасността на нашите експортни продукти и сериозно увреждат имиджа на "Произведено в Турция" в чужбина", коментираха от Асамблеята на турските износители.
"Освен че уврежда имиджа на "Произведено в Турция", тази ситуация също представлява заплаха за здравето и безопасността на хората, повдига въпроси относно продуктите, доставяни на вътрешния пазар, а някои случаи, съобщения в пресата, предизвикаха безпокойство сред обществото", допълват от Асамблеята.
Беше съобщено, че обвиненията относно изнесени продукти ще бъдат разследвани чрез международен обмен на информация и ще бъдат наложени санкции, ако се счете за необходимо.
От април 2021 г., според оценката на продукти с произход от Турция, се забелязва увеличение на уведомленията за опасни продукти и беше подчертано, че тази ситуация може да донесе критики на системата за безопасност на продуктите в Турция и да има отрицателно въздействие върху износа.
Съгласно законодателството, хармонизирано с Европейския съюз, всички продукти се проверяват на етап производство и след това се доставят на вътрешния пазар или за износ. Неподходящите продукти, които са пренебрегнати, се откриват в чужбина чрез система, наречена RAPEX.
Според законодателството продуктите, върнати от износ, не могат да бъдат пуснати на вътрешния пазар. Тези продукти трябва да бъдат унищожени от производителя.
Инспекциите за безопасност на продуктите, доставяни на вътрешния пазар, се извършват от девет различни публични институции под координацията на Министерството на търговията в рамките на надзора и инспекцията на пазара.
Налагат се различни санкции, включително административни глоби, за продукти, за които се установи, че нарушават Закона за безопасност на продуктите и техническите разпоредби. Санкции се налагат и на несъответстващи продукти, изнасяни или предназначени за износ в страни членки на ЕС.