Нековенциналната парична политика е успешна, но все още има пропуски в разбирането на сравнително новите инструменти.

Това заяви управителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги на откриването на нобеловата среща в Линдау.

Подчертавайки необходимостта от задълбочени изследвания, Драги предудпреди централните банки, че трябва внимателно да преценят стъпките в политиката си, като се откажат от защитата си на остарели подходи, но същевременно да признават и пропуските в знанията си за това как работят новите политики.

Коментарите на Драги идват в момента когато ЕЦБ се сблъсква с икономика, в която солидният растеж е съпроводен с анемична инфлация. Това е комбинация, която повдига въпроси относно валидността на по-старите доктрини за инфлацията, връзката й със заетостта и способността на централните банки да влияят на ценовия растеж.

"Джон Мейнард Кейнс често да цитиран да казва: Когато фактите се променят, аз променям мнението си. Какво правите вие, сър?", припомни гуверньорът.

"Е, за политиците, това не е толкова просто. Изследванията ни помагат да решим дали промяната във фактите заслужава политически отговор или, както казваме, ние трябва да погледнем отвъд нея", обясни Драги.

"Трябва да сме наясно с пропуските, които все още имаме в знанието ни", изтъкна той. Банкерът обаче не говори за настоящата парична политика на ЕЦБ.

Валутната институция на ЕС обаче не е сама. Последната среща на Федералния резерв на САЩ показа, че някои от висшите банкери са загрижени за валидността на своите модели, тъй като инфлацията не успя да се ускори, въпреки почти пълната заетост и растеж над потенциала на икономиката.

За Драги дилемата трябва да се превърне в конкретни действия през тази есен. Покупките на активи от страна на ЕЦБ, насочени към повишаване на инфлацията, ще изтекат в края на годината, като политиците ще трябва или да разширят покупките, или да започнат да ги закриват.

Икономическият растеж е най-бърз от началото на 2011 г., а безработицата наскоро достигна 8-годишно дъно, но инфлацията изглежда подкопава целта на ЕЦБ - малко под 2% - поне през 2019 г.

Драги защити неконвенционалната парична политика, макар да твърди, че е успяла да се справи с екстремни шокове и e доказала, че централните банки остават силни, дори когато лихвените проценти вървят надолу.

"Политическите действия, предприети през последните 10 години в областта на паричната политика, регулирането и надзора, направиха света по-устойчив, но трябва да продължим да се подготвяме за нови предизвикателства", заяви гуверньорът на ЕЦБ.

"Голяма част от емпиричните изследвания доказаха успеха на тези политики в подкрепа на икономиката и инфлацията както в еврозоната, така и в САЩ", посочи той.