Министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Лиляна Павлова направи подробен анализ на това, което бе свършено от повереното й ведомство за изминалите 4 години.
Тя включи и периода, в който министър все още беше настоящият президент Росен Плевнелиев, защото, по думите й, между двата екипа е имало пълна приемственост.
Тя не пожела да си постави оценка за свършената работа като великодушно остави това да направят хората и журналистите. Една от основните равносметки, които Павлова направи е, че въпреки двойно по-големия обем рехабилитирани новопостроени пътища през това правителство, въведените в експлоатация нови пътни трасета са по малко от тези от времето на Тройната коалиция.
Като основен успех Павлова изтъкна направеното по ОП „Регионално развитие", която е договорила над 100% от отпуснатия бюджет, който е в размер на 3,1 млрд. лева. Тя посочи, че със средствата по тази програма са ремонтирани много пътища, направени са рехабилитации на общински сгради, училища, болници и др.
Тя заяви, че очаква през следващия програмен период бюджетът на ОП „Регионално развитие" да бъде увеличен с повече от 50% и да надмине 4,5 млрд. лева. С тези средства 67 общини ще могат значително да подобрят градската среда и социалната инфраструктура.
Павлова обърна внимание и върху състоянието на водния сектор у нас, като изрази съжаление, че на финалната права е бил спрян важният законопроект за водите. Този нормативен акт щеше ясно да дефинира отговорностите в сектора на водите, с които бяха свързани едни от най-големите аварии през последните години (село Бисер например, б.р.).
Тя заяви, че проблемът, че има 20 области в България от общо 28, в които в 21 век има режим на водата, за целта средствата от европейските програми не трябва да отиват само за пречиствателни станции за отпадни води, но и за пречиствателни станции за питейни води, както и за инфраструктура, която да отвежда водата до домовете на хората.
Необходимо е изграждането на няколко язовира, като от най-голямо значение е реализирането на проект за такъв в Габровска област. Чрез това съоръжение се очаква да бъде осигурявана вода в проблемните общини, които са Габровска, Севлиевска и Плевенска.
Павлова каза още, че са направени и нови скици на плажовете в България, защото с течение на времето и дейността на морето старите карти вече не са коректни. Тя заяви, че в тази връзка концесионерите, които стопанисват плажовете на някои места вече ще плащат по-висок наем, а на други - по-нисък
Павлова заяви, че до този момент никой не й е предлагал да оглави изборните листи. Тя също така заяви, че ако в бъдещото правителство поеме икономическия ресор, като вицепремиер ще работи за това да има едно увеличаване на доходите, което разбира се да бъде подкрепено от икономически растеж.
Тя заяви, че поддържаният дефицит от правителството до момента е твърде нисък и че той може съвсем спокойно да достигне до препоръчаните от ЕС 3%. Това ще даде възможност за нови инвестиции в производството, селското стопанство и в туризма, каза на изпроводяк регионалният министър Лиляна Павлова.