Всеки с късмета си, казват американците. И на техните президенти често просто им върви на късмет. Това важи включително за Обама, чийто възход започна в Айова. Точно там сега се появи един нов късметлия: Мит Ромни.

Барак Обама спечели изборите през 2008 г. само благодарение на няколко щастливи случайности: Хилари Клинтън подцени възможностите му, американците жадуваха промяна, защото Буш им беше дошъл до гуша, а републиканският кандидат Джон Маккейн се оказа твърде слаб противник.

Възходът на Обама започна в Айова - и точно там сега се появява нов политически късметлия: Мит Ромни, победител в предварителните избори на републиканците в дребния аграрен щат. При това Ромни спечели надпреварата за президентската кандидатура на Републиканската партия със съвсем незначителна преднина - едва с осем гласа повече от Рик Санторум, фаворит на религиозната десница.

Три щастливи обстоятелства

Обама срещу Ромни на президентските избори през ноември?
Обама срещу Ромни на президентските избори през ноември?

Независимо от това Ромни скоро ще бъде официалният съперник на Обама. Той е много добре подготвен за предстоящото гласуване в Южна Каролина и Флорида, за разлика от съперника си Санторум, както и за разлика от класиралия се на трето място Рон Пол, който е идол на младите и радикалните.

Бившият губернатор на щата Масачузетс Ромни от дълго време се готви за номинацията си - от половин десетилетие той е професионален кандидат-президент и във всеки случай значително по-добър, отколкото в предизборната борба през 2008 година.

Ромни е обаче най-вече късметлия и също както при Обама му помагат три щастливи обстоятелства. Първо, съперниците му от Републиканската партия - те са не само слаби, а и направо комични; тяхната съпротива приличаше досега по-скоро на цирк с непрестанно сменящи се атракции. Нито един от кандидатите не успя да обедини около себе си гласовете на противниците на Ромни. Чаената лейди Мишел Бахман така проглуши ушите на умерените републиканци, че остана последна в надпреварата в Айова. Да не говорим за Рик Пери, губернаторът на Тексас, който просто се издъни в телевизионните дебати.

Има по-страшни неща от мормоните

Въпреки че спечели с нищожна преднина, президентската кандидатура му е в кърпа вързана
Въпреки че спечели с нищожна преднина, президентската кандидатура му е в кърпа вързана

Щастливо обстоятелство за Ромни е и това, че от надпреварата за президентската кандидатура се отказаха ред известни републиканци като губернаторът на Ню Джърси Крис Кристи, както и младият конгресмен Пол Райън.

Освен това американците днес имат съвсем други грижи. Преди четири години консерваторите в Айова не приемаха Ромни главно заради това, че той е за абортите и изповядва мормонството. Днешна Америка обаче е разтърсена много повече от страх пред безработицата, отколкото пред мормоните. Най-важната тема на предизборната борба 2012 ще бъде: "работа, работа, работа", а бившият успешен бизнесмен Ромни е експерт в икономическата политика.