Нова финансова криза се задава в развиващите се икономики и тя може да удари сериозно. Това предупредиха експертите от Банката за международни разплащания, в която се обединяват влиятелни централни банки.
Пазари като Китай показват същите признаци, че икономиките им прегряват, каквито се забелязват при САЩ и Обединеното кралство преди финансовата криза от 2007-2008 г., посочва годишният доклад на банката, цитиран от Independent.
Експертите предупреждават, че мрачните прогнози носят и неприятности за световната икономика.
Очаква се централните банки да бъдат принудени да повишават лихвените проценти след години на рекордно ниски нива, за да се борят срещу инфлацията, която ще "потуши" ръста.
Наравно с това групата алармира за заплаха, дължаща се на нарастващия дълг в страни като Китай и разширяване на протекционизма в САЩ под управлението на Доналд Тръмп.
Китайският корпоративен дълг почти се е удвоил от 2007 г. насам, достигайки 166% от БВП, докато кредитите на домакинствата са се увеличили до 44% от БВП през миналата година.
Световната икономика все още се възстановява от финансовата криза и последвалата криза с еврото от 2010 година.
The_thunder
на 29.06.2017 в 09:28:06 #1Принципно съм съгласен с колегата, но относно конкретната статия - криза наистина идва. И тя по всяка вероятност ще е по-тежка от 2008ма по редица причини: - задлъжнялостта сега е по-голяма от 2008/2009 - изкуствено ниските лихви (които са основната причина за кризата) бяха дъжани по-ниски и за повече време, отколкото преди 2008ма - Балонът не е ограничен до един сектор, а вместо това има раздути балони в редица сектори, като само някои от тях са: бизнес строителство!, жилища, авто индустрията, студентски заеми, огромни заеми по кредитни карти, ТРИЛИОНИТЕ в ЕЦБ, ФЕД, ЯЦБ, целия банков сектор е еврозоната и т.н. Най-големият проблем е, че все още всички тези проблеми се приписват на капитализма. Не се разпознава елементарната истина, че централните банки раздуват балони, чрез манипулацията на лихви и безотговорно печатане на пари. В следствие на следващата криза, по всяка вероятност целия запад ще залитне дълготрайно към социализъм и няма да се освести с години, не и докато се достигне ситуация като във Венецуела.