Ниските цени на петрола нанесоха сериозни вреди на бюджетите на много страни. Ето защо Международният валутен фонд заяви готовност да помогне на държавите в нужда. „МВФ е отворен за всички свои членове”, каза шефът на организацията Кристин Лагард.

Същевременно тя поиска намаляване на държавните субсидии за петролния сектор и пренасочване на средствата за финансова стабилност. „Субсидиите в тази ситуация са напълно контра продуктивни”, коментира тя.

Някои страни, които бяха сериозно засегнати от ниските цени на петрола, реагираха със здрава ръка. Тя посочи за пример Азербайджан – „Там има една добра фискална политика, а валутният курс се използва като буфер”.

Световната банка планира да даде пари на две от най-корумпираните страни в света

Световната банка планира да даде пари на две от най-корумпираните страни в света

Mеждународни институции решават съдбата на няколко страни-производителки на петрол

В страни като Нигерия ситуацията е още по-сложна от бюджетна гледна точка. „Те са жертви на външен шок”, коментира още Лагард. Ето защо МВФ е на линия да съдейства.

По отношение на ситуацията в Китай Лагард не очаква неприятни изненади. „Не очакваме твърдо приземяване”, каза тя.

Над 80 процента от световния икономически растеж от финансовата криза през 2008 насам се дължи на страни като Китай, Индия и Бразилия. Когато развиващите се страни имат проблеми, богатите държави също ги усещат, коментира още тя.

Проблем остава и липсата на капитал. През 2015-а азиатските и южноамериканските пазари са изгубили 531 милиарда долара капитал. За сравнение година по-рано са били на плюс 48 милиарда долара.