Салвадор, страна с малко над шест милиона души, е мястото на няколко смели парични експеримента. През 2001 г. щатският долар става единствената официална валута в страната. Двадесет години по-късно, на 7 септември 2021 г., Салвадор влиза в историята като първата държава, която признава криптовалута за законно платежно средство чрез Закона за биткойн. Този закон позволява на гражданите и бизнеса да го използват за плащания и данъци, налагайки нейното приемане в цялата страна.

Салвадор също започна да натрупва Биткойн в държавните си резерви. Това беше революционен ход в момент, когато криптовалутата се възстановяваше от срива на TerraLuna.

Ел Салвадор отчита рекордни печалби от Биткойн на фона на ценовия скок

Латиноамериканската страна, която отчита рекордни печалби от Биткойн заради ценовия скок

Все още нереализирани печалби, надхвърлящи $333 милиона

Три години по-късно, тази революция е в застой, а амбициозната криптовизия на президента Найиб Букеле може да бъде отменена, пише El Pais. Според Financial Times Салвадор води преговори с Международния валутен фонд (МВФ) за заем от 1,3 милиарда долара при условие, че бъдат направени промени в Закона за Биткойн.

МВФ настоява правителството да премахне задължителното изискване бизнесите да приемат криптовалутата като платежно средство, като вместо това използването му стане доброволно.

Преговорите с МВФ могат да отключат допълнителни заеми - 1 милиард долара от Световната банка и още 1 милиард долара от Междуамериканската банка за развитие. Тези средства са насочени към намаляване на публичния дълг, укрепване на банковите резерви и подобряване на икономическите перспективи на Салвадор.

Ел Салвадор се похвали със златни залежи за 8000% от БВП

Страната, която се похвали със златни залежи за 8000% от БВП

Президентът Букеле води битка срещу забраната за добив

Правителството също така е поело ангажимент да намали бюджетния дефицит с 3,5 процентни пункта от БВП в рамките на три години чрез съкращения на разходите и увеличаване на данъците. Плановете включват увеличаване на резервите от 11 милиарда на 15 милиарда долара.

МВФ многократно е критикувал паричната политика на Салвадор. През 2022 г. институцията предупреди за значителни рискове от използването на Биткойн като законно платежно средство, включително заплахи за финансовата стабилност, рискове от кибератаки и улесняване на незаконни дейности.

Спадът в цената с над 50% след войната в Украйна задълбочи опасенията, като облигациите на Салвадор също загубиха стойност. МВФ настояваше за премахване на Биткойн като законно платежно средство, но президентът Букеле отказа, усложнявайки преговорите.

Когато криптовалутата достигна $100 000, облигациите се възстановиха. Трудно е обаче да се каже, че скъпият Биткойн е донесъл благоденствие на Ел Салвадор.

Въпреки всички хвалби на президента, всъщност участието на криптовалутата в икономиката на страната е минимално. Едва около 10% от домакинствата продължават да правят плащания в Биткойн след първоначалната кампания на правителството от 2021 г. Предимно по-големи фирми приемат крипто, като заради нестабилната цена веднага го обръщат в долари.

Така първата "Биткойн нация" скоро може да спре да е такава - и на малцина даже ще направи впечатление.