Салвадор, страна с малко над шест милиона души, е мястото на няколко смели парични експеримента. През 2001 г. щатският долар става единствената официална валута в страната. Двадесет години по-късно, на 7 септември 2021 г., Салвадор влиза в историята като първата държава, която признава криптовалута за законно платежно средство чрез Закона за биткойн. Този закон позволява на гражданите и бизнеса да го използват за плащания и данъци, налагайки нейното приемане в цялата страна.
Салвадор също започна да натрупва Биткойн в държавните си резерви. Това беше революционен ход в момент, когато криптовалутата се възстановяваше от срива на TerraLuna.
Три години по-късно, тази революция е в застой, а амбициозната криптовизия на президента Найиб Букеле може да бъде отменена, пише El Pais. Според Financial Times Салвадор води преговори с Международния валутен фонд (МВФ) за заем от 1,3 милиарда долара при условие, че бъдат направени промени в Закона за Биткойн.
МВФ настоява правителството да премахне задължителното изискване бизнесите да приемат криптовалутата като платежно средство, като вместо това използването му стане доброволно.
Преговорите с МВФ могат да отключат допълнителни заеми - 1 милиард долара от Световната банка и още 1 милиард долара от Междуамериканската банка за развитие. Тези средства са насочени към намаляване на публичния дълг, укрепване на банковите резерви и подобряване на икономическите перспективи на Салвадор.
Правителството също така е поело ангажимент да намали бюджетния дефицит с 3,5 процентни пункта от БВП в рамките на три години чрез съкращения на разходите и увеличаване на данъците. Плановете включват увеличаване на резервите от 11 милиарда на 15 милиарда долара.
МВФ многократно е критикувал паричната политика на Салвадор. През 2022 г. институцията предупреди за значителни рискове от използването на Биткойн като законно платежно средство, включително заплахи за финансовата стабилност, рискове от кибератаки и улесняване на незаконни дейности.
Спадът в цената с над 50% след войната в Украйна задълбочи опасенията, като облигациите на Салвадор също загубиха стойност. МВФ настояваше за премахване на Биткойн като законно платежно средство, но президентът Букеле отказа, усложнявайки преговорите.
Когато криптовалутата достигна $100 000, облигациите се възстановиха. Трудно е обаче да се каже, че скъпият Биткойн е донесъл благоденствие на Ел Салвадор.
Въпреки всички хвалби на президента, всъщност участието на криптовалутата в икономиката на страната е минимално. Едва около 10% от домакинствата продължават да правят плащания в Биткойн след първоначалната кампания на правителството от 2021 г. Предимно по-големи фирми приемат крипто, като заради нестабилната цена веднага го обръщат в долари.
Така първата "Биткойн нация" скоро може да спре да е такава - и на малцина даже ще направи впечатление.