Високият икономически ръст както и масовата трудова миграция към Западна Европа станаха предпоставка за недостиг на работна ръка в много сектори на румънската икономика,анализират от Euromonitor.

Бизнесът все по-трудно намира квалифицирани кадри изправяйкисе лице в лице с нарастващите разходи за труда. От друга страна високите заплати и паричните преводи от чужбина (близо $4.7 млрд. за 2005 год.) повишиха потреблението.

След приемането на страната в ЕС, позовавайки се на временната клауза в присъединителните договори, всички страни членки, без Финландия и Швеция, ограничиха свободното движение на румънски работници за период от минимум 2 години. Повечето от тях обаче въведоха специфични квоти за отделните сектори. Обединеното кралство например даде правомощия на неограничен брой висококвалифицирани и годишна квота от 19 750 неквалифицирани работници да се трудят в различни сектори.

При такъв развой на събитията, за да може да се справи с кризата на трудовия пазар Румъния започна да насърчава репатриацията както и да привлича работници от страни извън ЕС.

Благодарение на преките чужди инвестиции, които нараснаха с 6 % за периода 2001-2006, румънците станаха свидетели на един безпрецедентен икономически ръст. В резултат на това през първото тримесечие на 2007 броят на работни места
нарастна до 98 627.

Много румънци обаче избраха да напуснат страната отправяйки се към Западна Европа или Щатите в търсене на по-добро заплащане. С минимална заплата за първото тримесечие на 2007 възлизаща на 114 евро в Румъния, тези в Обединеното кралство и Америка, които са съответно 1361 евро и 676 евро, са далеч над средните за страната стандарти.

От 1989 год. насам Румъния е загубила между 2 и 2.5 млн.от населението си в работоспособна възраст. Взимайки предвид 21.6 милионното й население това представлява около 10% от цялото население.

Дефицитът на трудовите пазари доведе до икономически загуби и създаде предпоставка за напрежение в заплащането и ограничение на производствените мощности, най-вече в строителния и индустриалния сектор. Красноречив пример за това е текстилният център Bacau, който през април 2007 год. нае 670 китайски работници след като не успя да набере местна работна ръка независимо, тъй като обявените заплати бяха 2 пъти по-високи от средната минимална заплата.

Бъдещи сценарии

Румънското правителство предприе серия от инициативи, за да подтикне румънците да останат или да се завърнат в страната:

-През ноември 2006 год. беше сформирана работна група към румънската агенция по заетостта, която да информира mемигрантите за подобряващите се условия на труд в Румъния

-В държавния бюджет за 2007 год. бе заложено повишение на заплатите за трудещите се в сектора на здравеопазването и образованието възлизащо на 20-24%.

-До 2014 год. ще паднат всички ограничения за свободно движение на хора в рамките на ЕС и това ще доведе до нова миграционна вълна. Очаква се между 2006 и 2020 населението на Румъния да намалее с 5.7% от 21.6 млн. на 20.4 млн.

-Независимо, че трудовото възнаграждение в страната расте то ще остане по-ниско от средното за Западна Европа, така че проблемът с трудвата миграция ще се задълбочи.