Преди година някои инвеститори изразяваха неодобрението си по отношение на политиката на Бен Бернанке, който замени на поста дългогодишния му представител Алън Грийнспан. Нещо повече, пазарите нямаха доверие на Бернанке. Инфлацията в САЩ растеше, а новият председател на ФЕД така и не успяваше да намери общ език с Wall Street. Това обаче вече е зад гърба ни и слава богу.

Днес Бен Бернанке ще изнесе речта си за състоянието на американската икономика за първото полугодие пред Конгреса, като за първи път това събитие се очаква с истински интерес от страна на анализаторите и финансовите пазари. Все пак нищо не изгражда доверие в една личност по-бързо от успехите й в областта в която работи.

Решението на Бернанке да запази лихвените нива миналия август без промяна на 5.25%, доказа правилността си няколко месеца по-късно. Политиката, която ФЕД в момента води да ограничи инфлацията посредством намален икономически растеж, изглежда се отплаща.

До момента щатският Федерален резерв сбъдна две от най-важните си прогнози за икономиката. Първата беше свързана с това, че пазарът на недвижими имоти ще забави икономиката на страната, но няма да я изпрати в рецесия, а втората беше, че инфлацията ще намалее от само себе си, посредством по-ниския ръст на икономиката. За съжаление обаче, американската икономика навлезе в доста по-тежък период, отколкото Бернанке и колегите му предвиждаха.

Строителството на недвижими имоти в САЩ продължава да изпитва затруднения, въпреки, че според прогнозите вече трябваше да се възстановява с бързи темпове. Инвестициите в този изоставащ сектор се понижават с 16.4% през първото тримесечие, което отряза около един процентен пункт от реалния ръст на БВП на САЩ.  

Все още едно от най-големите опасения на ФЕД си остава възможността пазарът на труда да увеличи инфлационния натиск. Загадка продължава да бъде фактът, защо неочаквано слабият икономически ръст на САЩ не доведе до по-високо ниво на безработица. През юни нейното ниво е 4.5%, като дори отбелязва спад от предишните 4.6% година по-рано и далече под комфортното ниво заложено от ФЕД на 5%. Възможно е обаче, заетостта да не е толкова силна колкото на пръв поглед изглежда.

Най-голямата изненада всъщност е колко малко работни места са били закрити в сектора на недвижимите имоти по време на кризата там. По някои изчисления, активността в този сектор е паднала с над 25% от началото на 2006 г. до сега. За същия период заетостта се е понижила с едва 4% или 140,000 души. Икономистите от Deustche Bank прогнозираха, че ще бъдат закрити над 900,000 работни места.

Има две обяснение на това явление. Едното е, че много строители са се преквалифицирали от строителство на жилищни сгради към строителство на бизнес и комунални такива, т.е. в частта от сектора, която не беше засегната от цялостната криза. Второто обяснение е свързано с големия брой нелегални имигранти, които са заети в строителството, и които традиционно първи си заминават при трусове, но не излизат в официалната статистика. Отново според данните на Deustche Bank, около 500,000 работници от латино произход без редовни документи за работа в САЩ са загубили работните си места от началото на 2006 г., което вече се отразява по-силно на пазара на труда, макар и скрито.

Друг признак, който описва нестабилния пазар на труда в САЩ е спадът на процента от населението, което има желание да работи. Нивото на населението в трудоспособна възраст и желаещо да работи е паднало с 0.3% от декември 2006 г. до сега. Обикновено ако пазарът на труда е стабилен, този процент е с положителна стойност.

Инфлацията от друга страна намаля по-бързо от очакваното. През май основният инфлационен показател на САЩ се понижи под критичната граница от 2% за първи път от три години насам. Прекалено високата цена на горивата и тази на хранителните продукти, бяха основните фактори, които подкрепяха инфлацията.

Все още има сериозни притеснения за стабилността на американския потребител и доверието му във финансовата система на страната. Продажбите на дребно се понижиха с 0.9% през юни, а последните незадоволителни данни за печалбите от големите вериги магазини като Home Depot и Sears показаха още веднъж, че слабостта на сектора на недвижимите имоти се разпростира. За сега обаче, ФЕД в лицето на Бернанке ясно осъзнава, че най-големият риск за икономическата стабилност на САЩ е инфлацията. Дали обаче банкерите оценяват правилно слабостта на американската икономика, все още не става ясно.