27.000 нови работни места само през януари: доброто ниво на поръчки доведе до връх на новите назначения в металургията и електроиндустрията, пише Spiegel Online. Въпреки това редица фирми, особено по-новите в бранша, са изправени пред хроничен недостиг на квалифицирана работна сила.

Президентът на съюза на работодателите Gesamtmetall се радва за „супер - постижението" на бранша.  През януари са разкрити толкова работни места, колкото не сме виждали от четиридесет години, казал е той за списание „Билд". На годишна база новите постоянни работни места в сектора са дори 147 хиляди.

В проценти, през 2007 година в германската металургия има увеличение от 3,5 % на работните места, от тях 3.0 % ръст в западна Германия и 7.3% ръст в източна.

В края на годината в германската металургия са заети 3,548 милиона души.

Обяснението на специалиста е, че в конюнктурния цикъл на икономии и назначаване на нови работници браншът сега е на нивото от 2001 година. Тогава предприятията в отрасъла предприеха курс на стряскащо спестяване, запазил се години наред, поне до 2006 година, от когато броят на трудовите договаряния характерно е нараснал.

Заради ръста на производството някои фирми вече не могат да запълват нуждата си от квалифициран труд. Всяко осмо предприятие в металургията и електроиндустрията е изпитвало смущения в производството заради проблеми с персонала, посочва председателят на съюза на германските работодатели. Този проблем се е откроил токова, колкото не е бил от Съединението.

Липсата на специалисти разбираемо се отразява и върху заплатите: през 2007 година нетното заплащане в бранша се е повишило с четири процента, изчисляват икономистите на организацията - тоест, повече от инфлацията.

Коментарът на журналистите на Spiegel е, че "новите оплаквания" в интервюто на представителя на работодателите само ще насърчат профсъюзите от IG Metall в следващия рунд за увеличения на заплатите. Преди месец президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише за пореден път изтъкна, че инфлацията и исканията за увеличения на заплатите в промишлеността го карат да бъде „бдителен" за европейската икономика.