Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за втори път върна доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за проекта за петролопровод "Бургас-Александруполис". Причината за това е, че инвеститорът не е предоставил достатъчна информация за алтернативния вариант за претоварване на пристанището, съобщи БНР.

Днес ще бъде изпратено писмо до международната проектна компания "Транс-Болкан Пайплайн", създадена за реализиране на проекта за строителството на нефтопровода "Бургас - Александруполис" и ще й бъде даден нов, последен, двумесечен срок за допълване на доклада по ОВОС.

През ноември миналата година Министерство на околната среда и водите постави отрицателни оценки на доклада за оценка на въздействието върху околната среда и на приложения към него доклад за оценка на степента на въздействие върху зоните от „Натура 2000" за Бургас - Александруполис в участъка му на територията на България.

Тогава от министерството посочиха, че в документацията по оценката за въздействие върху околната среда не са разгледани равностойно двете алтернативи за претоварване на нефта. Основно бе разгледан вариантът "буйове" или т. нар. ЕЗП - единична закотвена платформа, откъдето нефтът ще се транспортира чрез подводни тръбопроводи до бреговата помпена станция за разтоварване в границите на Бургаския залив.

Преди време премиерът Бойко Борисов заяви, че петролопроводът „Бургас-Александруполис" ще се строи само след ОВОС. Ако тя е отрицателна, хората нямало от какво да се притесняват, защото тръбата няма да се строи.