Напоследък най-добрият начин да изкараш някое юпи на Уолстрийт от кожата е да му напомниш за разклатения статус на Ню Йорк като финансова столица на света.

На умовете на американските инвеститори тежи, че напоследък финансовите пазари на Ню Йорк печелят по-малък дял от чуждестранните листинги, докато делът на Лондон устойчиво нараства: знак, че Ню Йорк бързо губи глобалното си финансово надмощие.

Делът на IPO обемите на борсите в САЩ миналата година бе едва една трета от обемите, привлечени през 2001. Европейските борси за сметка на това са регистрирали 30% увеличение за същия период, според последния доклад на консултантската фирма McKinsey.

Ръстът в Европа е бил сериозно подкрепен от по-малкия вариант на London Stock Exchange, Алтернативният инвестиционен пазар (AIM), прицелен към компаниите, които не са така грандиозни и се стремят да се разраснат.

Една от причините за успеха на AIM е, че на него има по-слаби регулации отколкото на американските борси.

САЩ не губи наистина като не привлича тези фирми, счита Том Дубс, партньор в адвокатската фирма Labaton Sucharow & Rudoff, специализираща в съдебни процеси с ценни книжа.

„От гледна точка на предпазването на инвеститорите или от по-тесния смисъл да се осигурят комисионни на Wall Street, фактът, че тези предлагания отиват в Лондон не трябва да се разглежда като негатив".

Според Дубс, възможно е слабата регулация на AIM да подкопае потребителското доверие и да доведе до загуби за инвеститорите от измамлива дейност и в бъдеще да постави Лондон пред големи проблеми.

Вече има знаци как официални лица в Лондон са започнали да проявяват безпокойство за репутацията на пазара, заплашена от компании с по-слаби стандарти за корпоративно управление, листвани там, твърдят американците.

Финансовият регулатор на Великобритания, Властите по финансови услуги, са казали, че ще започнат да провеждат дискусии с акционерите относно качеството на британските пазари и по-късно през годината може би ще излязат с доклад.

Политиците и бизнес лидерите в САЩ са призовали за облекчение на регулаторното тегло върху чуждестранни компании, особено като става дума за закона Sarbanes-Oxley приет през 2002, който затегна счетоводството и стандартите за обявяване на резултатите за акционерните дружества.

Тези среди твърдят, че отслабването на борсовите правила ще помогне на САЩ да засили конкурентноспособността си. Вярно е, че регулативната и правна система в САЩ е по-неблагоприятна от нормалното, но според резултатите от едно ново изследване, законови актове като Sarbanes-Oxley не са повредили истински финансовите пазари в САЩ.

Професори от Държавния университет в Охайо и Университета в Торонто са записали кръстосаните листинги на нюйоркската и лондонската стокови борси от 1990 до 2005. Те са установили, че чуждестранните компании, които се листват на американски борси, се оценяват със значителна премия спрямо техните „колеги" от страната, които не правят крос - листинг. А този ефект не е можел да се наблюдава в Лондон.

„Нашето доказателство потвърждава теорията, че листването на Нюйоркската фондова борса има уникални преимущества за чуждестранните фирми. Тези преимущества не са изгубени изцяло от закона Sarbanes-Oxley и не могат да се възпроизведат от листване в Лондон".

Инвеститорите изглежда награждават чуждестранните компании, които се листват в САЩ, за готовността им да отговорят на строгите правителствени изисквания, а въвеждането на закона Sarbanes-Oxley не е променило това съществено, казва Ендрю Кароли, професор по финанси в Държавния университет в Охайо, един от авторите на изследването.

„Нашето изследване трябва да предупреди хората, които необмислено заявяват за предстоящия спад на американските капиталови пазари по отношение конкурентната им способност в сравнение с другите капиталови пазари в света".

Крос-листингът в САЩ може и да носи значителни премии на чуждите компании, но все още не стои под въпрос, че делът на чуждестранните листинги в САЩ се свлича, казва професорът по икономика от Университета в Чикаго Зингалес.

Това е притеснително, тъй като жизнени капиталови пазари са важна движеща сила на икономиката. Финансовите услуги в САЩ дават близо 8% от БВП и повече от 5% от всички работни места в САЩ, според McKinsey.

Зингалес, който освен другото е член на независимата група Комитет за регулация на капиталовите пазари, твърди, че американските регулации имат различен ефект върху чуждестранните компании в зависимост откъде идват там.

Нагаждането към Sarbanes-Oxley изглежда е от полза за компании от развиващи се страни с оскъден опит в корпоративното управление, но никак не е от полза, или даже може да навреди, за чуждите компании които идват да се листват в САЩ от добре регулираните пазари на Англия или Канада.

„Няма спор, че една от привлекателните страни на САЩ е репутацията им като честен пазар. Въпросът е: какъв е оптималният размер регулация?"